Unia wszczyna postępowanie antymonopolowe przeciwko Google. Powodem reklamy

Unia wszczyna postępowanie antymonopolowe przeciwko Google. Powodem reklamy
Źródło zdjęć: © GETTY | Anadolu Agency

22.06.2021 18:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google może mieć kłopoty. Komisja Europejska ma zamiar wszcząć postępowanie antymonopolowe przeciwko gigantowi. Tym razem chodzi o podejrzenie nieuczciwych praktyk związanych z reklamami.

Unia Europejska ma zamiar do końca 2021 roku rozpocząć największe do tej pory dochodzenie antymonopolowe przeciwko Google. Sprawdzane będą kwestie związane z reklamami. Zachodzi podejrzenie, że firma wykorzystuje swoją pozycję do czerpania nadmiernych korzyści, uniemożliwiając konkurencji faktyczne zaistnienie na rynku.

Chodzi przede wszystkim o to, że Google zajmuje się jednocześnie kilkoma kwestiami związanymi z przedstawianiem reklam. Po pierwsze, zbiera dane użytkowników, co pozwala na ich profilowanie. Drugą kwestią jest fakt, że firma jest pośrednikiem w kwestii dostarczania reklam na własnej platformie. Ostatnia rzecz dotyczy sprzedawania przestrzeni reklamowych w serwisach należących do Google.

Pojawiło się podejrzenie, że Google faworyzuje swoje usługi, uniemożliwiając konkurencji dotarcie do odbiorców. Komisja Europejska ma zbadać sprawę, a biorąc pod uwagę, że firma od dawna ściera się z organem UE, z pewnością nie może liczyć na pobłażliwość.

Nie znamy jeszcze potencjalnej kwoty, którą Google musiałoby zapłacić, jednakże biorąc pod uwagę fakt, że ma być to największe postępowanie przeciwko firmie w historii, z pewnością nie będzie ona niebagatelna.

Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, Alphabet, czyli właściciel grupy Google, osiągnął w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrost zysku netto z 6,84 do 17,93 mld dolarów. Jeśli okaże się, że było to możliwe dzięki praktykom monopolowym, pewnie spora część tego pieniężnego tortu trafi do UE.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)