Uniwersytet w Utah zapłacił okup za atak ransomware. Nie jest pierwszy

Strona głównaUniwersytet w Utah zapłacił okup za atak ransomware. Nie jest pierwszy
24.08.2020 13:07
fot. Getty Images
fot. Getty Images

Dokładnie 457 059 dolarów i 24 centy okupu zapłacił Uniwersytet w Utah grupie odpowiedzialnej za atak ransomware na serwery uczelni. Jak twierdzi w oświadczeniu, był to jedyny sposób, aby upewnić się, że prywatne dane pracowników i studentów nie ucierpią.

bELiRQrV

Do ataku doszło 19 lipca br. Ofiarą padła Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Behawioralnych (CSBS), której serwer został zaszyfrowany nieznanym ransomware'em – czytamy.

Placówka natychmiast podjęła kroki prewencyjne, izolując zainfekowany klaster od reszty infrastruktury. Wydano również komunikat nakazujący wszystkim zmianę haseł, a o całym zajściu została poinformowana lokalna policja.

Według zapewnień uczelni, utracono tylko niewielką porcję danych, ale znajdowały się tam m.in. dane osobowe. Stąd też zdecydowana reakcja jednostki.

Opłacanie okupu zarekomendował ponoć niezależny ekspert ds. bezpieczeństwa. Uniwersytet podkreśla przy tym, że kwota, jaką zapłacił przestępcom, została zdobyta w ramach samofinansowania i nie pochodzi z dotacji ani środków publicznych. Jednocześnie, jak zadeklarowano, infrastruktura sieciowa wraca do pełni możliwości.

bELiRQrX

Ciekawostką jest, że niemalże równolegle z incydentem w Utah ataku doświadczyły Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco oraz Uniwersytet Stanowy w Michigan. Zdaniem śledczych, wszystkie trzy akcje mogą być dziełem tej samej grupy.

Jeśli tak, to właśnie zbija kokosy. Bo oprócz blisko 0,5 mln dol. z Utah, otrzymała jeszcze 1,14 mln dol. z San Francisco. Haraczu odmówiło jedynie Michigan.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bELiRQsT