Urzędnicy "odkryli internet". Paszporty bez wychodzenia z domu

Urzędnicy "odkryli internet". Paszporty bez wychodzenia z domu

Paszporty online i bez opłat
Paszporty online i bez opłat
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
01.04.2023 21:47, aktualizacja: 02.04.2023 07:33

Najmłodsi podróżnicy wybierając się za granicę potrzebują odpowiednich dokumentów. W Unii Europejskiej wystarczy im dowód osobisty, ale nie trzeba kierować się na inny kontynent, żeby paszport okazał się niezbędny. Od kwietnia nie ma to jednak większego znaczenia. Paszport dla dziecka można zdobyć online i praktycznie bez opłat.

Paszport dla dziecka załatwimy online. Oznacza to mniej opłat i formalności. Kogo dotyczą zmiany i kiedy jest możliwe uzyskanie paszportu dla dziecka bez wizyty w urzędzie?

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Paszport dla dziecka wyrabiamy tak jak dla dorosłego. Potrzebny jest wniosek, odpowiednie zdjęcia i wizyta w urzędzie. Następnie przydaje się kilka tygodni cierpliwości i ponowny kontakt z urzędnikiem w celu odebrania dokumentu.

Te nieskomplikowane formalności utrudnia jednak fakt, że dzieci bardzo często posiadają dwóch równorzędnych opiekunów prawnych. W związku z tym cała procedura wydaje się podwójna. To się nie zmieniło, ale pojawiła się możliwość złożenia wniosku o paszport dla dziecka online.

"To duże ułatwienie, nie tylko w sytuacji, kiedy np. rodzice czy opiekunowie mieszkają w dużej odległości od siebie, ale też np. jeśli jedno z nich pracuje w takich godzinach, że nie może stawić się w urzędzie. Teraz będzie można załatwić to w każdej chwili, używając telefonu czy laptopa" – informuje Cyfryzacja KPRM

Wszystko to ma też istotny wpływ się koszty wyrobienia paszportu dziecku, jeśli jego opiekunowie prawni przebywają za granicą. Dotychczas wyrażenie zgody na wydanie paszportu załatwiane w konsulacie, wymagało wniesienia opłaty z tytułu poświadczenia podpisu. Możliwość złożenia wniosku online oznacza potwierdzenie tożsamości przy pomocy Profilu Zaufanego. Ta czynność jest pozbawiona opłat, nieskomplikowana i dostępna z dowolnego miejsca na świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Paszport dla dziecka bez wizyty w urzędzie

W świetle najnowszych procedur mniej komplikacji będzie dostarczało także wydanie paszportu dla dziecka. W szczególnych przypadkach istnieje nawet możliwość otrzymania go z pominięciem wizyty w urzędzie.

Dzieci w wieku do 5 lat nie muszą być obecne przy odbiorze dokumentu. Na terytorium Polski w jego imieniu dokument może odebrać jeden z opiekunów. Drugi może złożyć wniosek online. Dodatkowo można zamówić nadanie paszportu dziecka na adres zagraniczny. Wtedy urzędu nie musimy w ogóle odwiedzać.

Po ukończeniu 5 roku życia nie jest już tak wygodnie. Dzieci w wieku 5 – 12 lat muszą być obecne przy odebraniu paszportu. Towarzyszyć im może jednak tylko jeden z opiekunów, a wnioski i zgody na wydanie dokumentu mogą wpłynąć online.

Dzieci, które ukończyły 12 rok życia nie unikną dwóch wizyt w urzędzie. Wnioski online złożą tylko ich opiekunowie. Paszport dla osoby w wieku od 12 do 18 roku życia wymaga także wypełnienia wniosku przez dziecko, co jest obecnie dostępne tylko w formie tradycyjnej. Nie obędzie się bez wizyty z wnioskiem oraz przy okazji odbierania paszportu.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)