USA jak e‑Estonia? Fundacja Obamy chce „cyfrowego obywatelstwa”

USA jak e-Estonia? Fundacja Obamy chce „cyfrowego obywatelstwa”
Mariusz Błoński

07.07.2017 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Barack Obama Foundation to założona w bieżącym roku organizacja, która ma nadzorować budowę Barack Obama Presidental Center, prezydenckiej biblioteki Baracka Obamy na University of Chicago. Teraz, w jednym z pierwszych publicznych oświadczeń, przedstawiciele Obama Foundation publicznie wezwali do zastanowienia się nad koncepcją cyfrowego obywatelstwa.

Obecnie każdy słucha ludzi, którzy się z nim zgadzają, mówił niedawno Barack Obama. Były prezydent zauważył, że media społecznościowe są używane przez ludzi, by wzmocnić ich własne przekonania, do zaniedbywania wspólnej rzeczywistości, dzięki której możemy prowadzić normalną debatę, próbować znaleźć porozumienie i rozwiązania.

Glenn Otis Brown, prezes ds. cyfryzacji w Fundacji Obamy, rozwijając myśl o cyfrowym obywatelstwie tak wyobraża sobie debatę nad tą ideą: podziel się swoim pomysłem na naszej witrynie, rozpropaguj go w mediach społecznościowych z hasztagiem #DigitalCitizen albo stwórz własną treść i podziel się nią z nami. Z czasem będzie się to rozbudowywało. Nie wahaj się dodawać własnych pytań: 1. Kto jest wzorem cyfrowego obywatelstwa w Twoim świecie? Dlaczego? 2. Które ze swoich online'owych zwyczajów chciałbyś zmienić? Co poleciłbyś innym? Podaj jedną prostą rzecz, którą mógłbyś zrobić, by poprawić swoje „cyfrowe zdrowie”. 3. Jaka osoba lub organizacja jest Twoim zdaniem uosobieniem cyfrowego obywatelstwa pod względem akceptacji różnorodności myśli, tożsamości i innych rzeczy, które cenisz?

Wszystko to brzmi dość mgliście. Najwyraźniej sami nie mają pomysłów na realizację koncepcji, stąd poprosili internautów o skonkretyzowanie pomysłu. Wygląda na to, że prezydent Obama i jego Fundacja chcieliby bardziej otwartej i swobodnej wymiany myśli, w miejsce zamykania się w gettach własnych poglądów. Jest to więc bardziej apel o większą otwartość, niż propozycja konkretnych rozwiązań. Być może jednak w trakcie dyskusji i takie się pojawią. Bo z pewnością nie jest to, przynajmniej na tym etapie, pomysł na miarę e-Estonii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)