USB Type-C: nigdy więcej pomyłek przy wkładaniu

USB Type-C: nigdy więcej pomyłek przy wkładaniu

13.08.2014 08:58, aktual.: 13.08.2014 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To jeden z największych problemów pierwszego świata.Asymetryczna wtyczka USB, od jej debiutu w latach 90, pochłonęłaogromną ilość ludzkiego czasu na próby jej poprawnego włożenia,wymagające jak wiadomo, przynajmniej trzech obrotów wzdłużpodłużnej osi. Zbawienie jest jednak bliskie: USB ImplementersForum ogłosiło , że przełomowy wynalazek, symetryczna wtyczka USBType-C, jest gotowa do produkcji na skalę przemysłową.

Zapewne minie jeszcze kilka lat, zanim stare złącza USB odejdąw niepamięć. Miliardy urządzeń ze złączami Type-A nie znikną wciągu jednej nocy. Jednak jesteśmy na dobrej drodze. WtyczkaType-C, jest oczywiście niekompatybilna mechanicznie z poprzednimirodzajami wtyczek USB, ale jest zaprojektowana bardzo dobrze, wydajesię nie mieć rażących mechanicznych ani elektrycznych usterek,więc jej upowszechnienie się jest tylko kwestią czasu.

Nowe złącze jest mniej więcej tego samego rozmiaru co dobrzeznane micro USB. Stojące za jego wprowadzeniem forum branżowe USBImplementers chce wraz z nowym złączem upowszechnienia nowych kabliUSB, które będą miały wtyczkę Type-C po obu końcach, tak byużytkownicy mogli sobie z nimi robić wszystko, co im się spodoba.

Obraz

W środku znajdziecie 18 pinów – podwojenie złącza USB 3.1SuperSpeed, wykorzystującego cztery standardowe piny USB i dodatkowopięć pinów pozwalających na uzyskanie przesyłu danych zszybkością 10 Gb/s. Rozłożone w układzie 9/9 piny wewnątrzsymetrycznego połączenia czynią błędne włożenie niemożliwym –każde jest dobre, po prostu w zależności od tego jak wtyczkazostanie włożona, używany będzie bądź to górny bądź dolnyzestaw pinów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

By zadowolić wszystkich jeszcze bardziej, USB Implementers Forumzdecydowało się, że Type-C będzie w pełni zgodnie z nowąspecyfikacją USBPower Delivery, dzięki której możliwe będzie zasilanie nawetstuwatowych urządzeń (20V/5A). Niebawem powinny pojawić się teżrozmaite przejściówki, w rodzaju Type-A › Type-C, tak by łatwobyło podłączyć nowe smartfony z Type-C do komputera. Pierwszychpłyt głównych z nowym złączem powinniśmy się spodziewać jużjesienią, pierwsze urządzenia mobilne z nim zapowiadane są na 2015rok.

Wytrzymałość nowych złączy oceniana jest na 10 tys.mechanicznych operacji, tak samo jak w wypadku MicroUSB. To, na ileliczba ta jest realna (biorąc pod uwagę większą złożonośćwtyczki), okaże się dopiero w praktyce.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)