Uśmiechnij się! Być może jesteś w niezabezpieczonej kamerze

Uśmiechnij się! Być może jesteś w niezabezpieczonej kamerze
06.11.2014 08:46
Sklep spożywczy w Łodzi
Sklep spożywczy w Łodzi

Ludzie są podglądaczami, a akcje z ujawnianiem prywatnych zdjęć gwiazd typu The Fappening i zainteresowanie, które wzbudzają (przy okazji nakazując celebrytom spalać się ze wstydu), tylko to potwierdzają. Bardzo często to, co wycieka do sieci, nie jest wcale efektem zmasowanego ataku hakerów, lecz najzwyczajniej w świecie wynika ze złego zabezpieczenia systemów czy kamer podpiętych do globalnej infrastruktury. Strona insecam jasno i dobitnie to pokazuje, prezentując obraz z tysięcy kamer z całego globu.

Sklep spożywczy w Łodzi
Sklep spożywczy w Łodzi

Przesłanie serwisu jest jedno: zawsze zmieniajcie domyślne hasła, bowiem bardzo łatwo ktoś może niefrasobliwość użytkowników wykorzystać. Z użyciem popularnych, dla obeznanych w temacie w sumie dość prostych technik, jego pomysłodawcy przeczesali Internet w poszukiwaniu kamer przemysłowych, których nikt nie kwapił się specjalnie konfigurować, a przez to zostawił domyślne loginy i hasła dostępu do nich. W ten sposób powstała olbrzymia baza otwartych systemów CCTV. Część z nich, takich jak kamerki w centrach miast, pozostawiono dostępne dla wszystkich specjalnie, lecz większość to jednak konfiguracje zamontowane przez niby-speców w trybie „odpal i zapomnij”.

Prywatny system z admin/admin w Bangladeszu
Prywatny system z admin/admin w Bangladeszu

Jeżeli o Polskę chodzi, w bazie jest blisko 700 kanałów telewizyjnych, przy czym liczba ta jest zapewne nieco większa, ponieważ nie w każdym przypadku twórcom strony udało się ustalić dokładną lokalizację kamer. Tam, gdzie było to możliwe, wraz z podglądem obrazu otrzymuje się również przybliżone położenie systemu, ile kanałów dany lokalnie obsługuje (niekiedy nawet 11 zestawów CCTV w jednym miejscu), a do tego nazwę producenta urządzeń. Chodzi nie tylko o rzuty na sklep z systemu monitoringu założonego do walki ze złodziejami czy wgląd na czyjś parking przed prywatną posesją, ale również kamery domowe (sypialnie dzieci, rodziców, szwalnie w piwnicy).

Tak gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie... Dokładnej lokacji nie udało się ustalić.
Tak gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie... Dokładnej lokacji nie udało się ustalić.

Usunięcie kamer ze spisu ogólnodostępnych wymaga zwyczajnie zmiany hasła. Chociaż pomysłodawcy witryny nie kryją się z nią wcale, nawołując do zgłaszania się do nich w celu wyrzucenia odnośnika do niedostępnych już kanałów, jak zdradzają, za dużo pracy z tym nie mają. Pomimo nagłośnienia sprawy w ostatnim czasie, z „oferty programowej” zdjęto relatywnie niewiele kanałów. Problem w dalszym ciągu pozostaje w cieniu, dając fanom gier trochę okazję do wcielenia się w bohatera Watch Dogs, a podglądaczom miejsce, gdzie przez wiele godzin mogą wpatrywać się w odświeżane co kilka sekund obrazki, w oczekiwaniu na to, że coś bardzo ciekawego się już za momencik zdarzy...

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)