Uwaga na e-maile od „komorników”. Chwilowy brak uwagi i stracisz oszczędności

Uwaga na e‑maile od „komorników”. Chwilowy brak uwagi i stracisz oszczędności

Bank Pekao ostrzega przed e-mailami od podszywaczy
Bank Pekao ostrzega przed e-mailami od podszywaczy
Oskar Ziomek
13.02.2019 13:56, aktualizacja: 13.02.2019 15:05

Bank Pekao SA ostrzega swoich klientów przed fałszywymi e-mailami informującymi o rzekomym zajęciu komorniczym. Jak się okazuje, wiadomości są dziełem oszustów, którzy wysyłają je ze skrzynki pocztowej podszywającej się pod bankową. Zagrożeniem jest oczywiście próba wyłudzenia danych logowania. Mamy więc do czynienia z kolejnym pomysłem oszustów na phishing.

Choć w swoim ostrzeżeniu bank nie podaje wielu szczegółów, wiadomo, że wiadomości napisano w taki sposób, iż odbiorca może uwierzyć, że ich nadawcą jest komornik. W praktyce jednak są to oszuści, którzy chcą zachęcić ofiarę do kliknięcia w załączone w wiadomości linki. Takie działanie może prowadzić do pobrania na komputer szkodliwego oprogramowania, które w niedalekiej przyszłości będzie próbować przejąć login i hasło do internetowej bankowości ofiary, by przekazać je autorom e-maila. Później kradzież pieniędzy z konta będzie już najpewniej tylko formalnością.

Ostrzeżenia widoczne dla klientów logujących się do bankowości Pekao, źródło: bankowość internetowa Pekao.
Ostrzeżenia widoczne dla klientów logujących się do bankowości Pekao, źródło: bankowość internetowa Pekao.

- Korespondencja wysyłana jest z podszywającej się pod Bank skrzynki pocztowej. Prosimy nie klikać w linki umieszczone w mailu oraz nie otwierać załączników dołączonych do tych wiadomości (...) Bank nigdy nie wysyła wiadomości e-mail z linkiem, który należy kliknąć – czytamy w krótkim ostrzeżeniu zamieszczonym na stronie logowania do elektronicznej bankowości Pekao.

Nieprawdziwi komornicy nie są jedynym zagrożeniem

Klienci Pekao muszą uważać nie tylko na wiadomości e-mail, których nadawcą mogą być oszuści. Bank ostrzega również przed fałszywymi wiadomościami SMS, których nadawcy podszywają się pod firmy kurierskie. Podobnie, jak w przypadku e-maili, w treści załączone są linki, których kliknięcie może poskutkować kłopotami. W przypadku SMS-ów mowa jest o łączach do bankowości, a w praktyce chodzi najpewniej o ich spreparowane wersje, które przechwytują dane logowania.

Co ciekawe, to nie koniec bieżących komunikatów. Pekao zwraca również uwagę na fałszywe e-maile dotyczące przelewów za faktury Split Payment oraz złośliwe oprogramowanie dla urządzeń mobilnych. Do tego jak zawsze warto dodać przestrogę o wciąż często spotykanych oszustwach, w których odbiorca jest zachęcany do dopłaty niewielkiej kwoty za fakturę, aktywację konta czy przesyłkę. W ubiegłym roku oszuści podszywali się w ten sposób między innymi pod operatorów komórkowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)