Użytkownicy smartfonów na celowniku oszustów. Wykorzystują aplikacje randkowe do wyłudzania pieniędzy

Użytkownicy smartfonów na celowniku oszustów. Wykorzystują aplikacje randkowe do wyłudzania pieniędzy

Użytkownicy smartfonów na celowniku oszustów. Wykorzystują aplikacje randkowe do wyłudzania pieniędzy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jakub Porzycki
Konrad Siwik
14.10.2021 22:15

Złodzieje wykorzystali połączenie mediów społecznościowych, aplikacji randkowych, kryptowalut i programu Enterprise Developer firmy Apple do kradzieży co najmniej 1,4 miliona dolarów od niczego niepodejrzewających ofiar.

Oszustwo, które krąży od sześciu miesięcy po sieci, ewoluowało, by w końcu uderzyć w użytkowników systemu iOS. Po zdobyciu zaufania za pośrednictwem aplikacji randkowych oszuści zaczynają rozmawiać o inwestycjach w kryptowaluty.

Następnie ofiary są przekierowywane na stronę internetową, która wygląda jak Apple App Store, po czym proszone są o pobranie profilu Mobile Device Management, dającego kontrolę nad szeregiem funkcji oraz możliwość korzystania z aplikacji stworzonych przez oszustów.

Po powrocie na fałszywą stronę App Store niczego niepodejrzewający użytkownik jest proszony o pobranie aplikacji podpisanej certyfikatem powiązanym z profilem Mobile Device Management. Aplikacja, o której mowa, jest fałszywą wersją aplikacji do handlu kryptowalutami Bitfinex.

Ofiara jest następnie przekonywana do dokonania niewielkiej inwestycji w kryptowalutę. Jednak gdy dokonywany jest większy depozyt, ofiara dowiaduje się, że nie może go wycofać i zostaje poinformowana przez oszustów, że musi zainwestować więcej, albo zapłacić podatek, aby wypłacić pieniądze.

Raport firmy Sophos szczegółowo opisuje wielkość utraconych pieniędzy. Konkretnie, jedna z ofiar straciła około 87 tys. dolarów, a inne raporty mówią o stratach rzędu 45 tys. dol. i 25 tys. dolarów. Informacje o stratach pochodzą od użytkowników, którzy próbowali znaleźć partnera na Facebooku, Tinderze, Bumble i Grindr.

Badacze znaleźli jeden adres Bitcoin, na który przelano nieco poniżej 1,4 miliona dolarów. Biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie istnieje wiele adresów używanych w tym systemie, suma skradzionych pieniędzy jest prawdopodobnie wyższa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)