Użytkownicy Neostrady dostali blokadę, nie mogą edytować Wikipedii

Użytkownicy Neostrady dostali blokadę, nie mogą edytować Wikipedii

17.08.2015 19:00, aktual.: 18.08.2015 15:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Abonenci Neostrady, oczywiście nie wszyscy, nie mają zbyt dobrej opinii u osób dbających o Wikipedię. Ze względu na nieodpowiednią edycję tekstów, została nałożona na nich globalna blokada, która potrwa przez rok. Edytować treści będą mogły wyłącznie osoby posiadające konto użytkownika.

Dokładniejsze informacje dotyczącej tej sprawy znajdziemy we wpisie opublikowanym na Wikimedia. Dowiemy się z niego, że 15 sierpnia, już po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat, zostały zablokowane dynamiczne adresy IP usługi Neostrada, obecnie należącej do operatora Orange. Łącznie zablokowanych zostało ponad pół miliona adresów. Klienci Orange korzystający z Neostrady nie mogą więc edytować treści na żadnej wersji językowej Wikipedii, a także nie mogą edytować żadnego innego projektu Wikimedia. Oczywiście blokada dotyczy niezalogowanych użytkowników.

Obraz

Powodem globalnej blokady są długotrwałe, notoryczne wandalizmy. Ich celem było niszczenie i kasowanie artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, a także propagowanie postaw nazistowskich i gloryfikowanie zbrodniarzy wojennych. Dodatkowo miało miejsce trollowanie, obrażanie i stosowanie gróźb karalnych wobec innych użytkowników. Od rzecznika Wikimedia Polska dodatkowo dowiemy się, że przede wszystkim winowajcą jest jedna osoba. Edytowała ona artykuły umieszczając w nich takie hasła jak chociażby: heil Hitler czy wiem gdzie mieszkasz, znajdę cię i zaj***. Operator nie zamierzał reagować na wysłane e-maile, mimo iż informowany był od dłuższego czasu i otrzymał precyzyjne dane dotyczące czasu i adresu. Wszystkie inne możliwości rozwiązania sytuacji zostały wyczerpane, w związku z tym musiała zostać podjęta decyzja o blokadzie wszystkich niezalogowanych klientów Neostrady.

Oczywiście edycja wciąż jest możliwa, ale pod warunkiem posiadania konta użytkownika i zalogowania się na nie. Dodatkowo, jeśli ktoś jest przekonany, że blokada jest niesłuszna i chciałby złożyć skargę, to powinien poinformować o tym operatora.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)