Valve zapowiada własną linię komputerów — Steam Machines

Valve zapowiada własną linię komputerów — Steam Machines

Marcin Paterek
25.09.2013 19:40, aktualizacja: 26.09.2013 15:39

Druga z niespodzianek Valve została ujawniona i nie jest nią SteamBox, lecz… Steam Machines. Pod tą nazwą kryje się szereg maszyn służących do grania w pokoju dziennym. Świat rozrywki jest różnorodny – każdy powinien mieć prawo wyboru. Chcemy, aby wszyscy mieli możliwość wyboru sprzętu, który wydaje im się najlepszy — zapowiada Valve.

Obraz

Póki co ani wygląd, ani specyfikacja urządzeń nie zostały zaprezentowane. Jak wyjaśnia studio, projekt wciąż jest rozwijany i dotychczas powstał tylko jeden prototypowy model o wysokiej wydajności, którego konstrukcja jest otwarta na dalsze ulepszenia. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, by zainstalować inny system operacyjny, własne programy czy zmienić podzespoły. Valve zależy bowiem na tym, by użytkownicy sprawowali całkowitą kontrolę nad posiadanym sprzętem. Firma nie rzuca się jednak z motyką na słońce — do współpracy udało się namówić wielu partnerów, którzy zaoferują szeroki wachlarz urządzeń projektowanych pod kątem rozmiaru, głośności, wydajności, ceny czy innych zmiennych. Oczywiście każdy z nich będzie działać pod kontrolą SteamOS (jego kod źródłowy zostanie dodatkowo udostępniony do pobrania dla wszystkich zainteresowanych). Komputery trafią do sprzedaży w 2014 roku.

Zanim jednak to się stanie, Valve chce przeprowadzić intensywne testy urządzeń. Dlatego jeszcze w tym roku 300 szczęśliwych użytkowników otrzyma za darmo własny prototyp Steam Machine, by móc wypróbować jego możliwości i podzielić się ze światem własnymi odczuciami. Studio deklaruje przy tym niemalże pełną otwartość — testerzy będą mogli publicznie się wypowiadać, zgłaszać napotkane problemy, uczestniczyć w dyskusjach na forach, przedstawiać szkice projektowe, wydruki 3D, haiku. Pod tym względem możliwości raczej nie zabraknie.

Co trzeba zrobić, aby dostać się do elitarnego grona wybrańców? Około 30 użytkowników zostanie wytypowanych na podstawie ich wkładu do społeczności, a także oraz uczestnictwa w programach testowych w przeszłości. Pozostali zostaną losowo wybrani z listy osób spełniających wymagania. Nie są one zbyt wysokie: wystarczy dołączyć do grupy Steam Universe, zaakceptować warunki akcji, mieć na liście znajomych przynajmniej dziesięć osób, utworzyć publiczny profil w Społeczności Steam i zagrać w dowolną grę w trybie Big Picture przy użyciu kontrolera (swoje postępy można śledzić na liście zadań). Czas na wykonanie zadań upływa 25 października.

Ostatnią, trzecią niespodziankę poznamy w piątek o 19:00.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)