Routing laptopem z Windows 8.x (ICS)

Laptop jako router w Windows 8.x

Jak wiemy czasem pojawia się niczym nieodparta konieczność rozdzielenia połączenia internetowego między kilka urządzeń. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy korzystamy z kablowej sieci (np. firmowej), a w pobliżu nie ma rozwiązań bezprzewodowych...

Wtedy z pomocą przychodzi wysłużony wiersz poleceń... kilka komend, kilka kliknięć i ... z laptopa mamy w pełni funkcjonalny router. Rzecz przydatna zwłaszcza wtedy, kiedy potrzebujemy synchronizować telefon, odpalić tablet czy też korzystamy ze sprzętu firmowego z pre-instalowanymi aplikacjami i nie mamy możliwości doinstalowania, tego co potrzebujemy, a znajduje się to u nas na telefonie czy tablecie...

Od czego zacząć?

Dobrze byłoby mieć konto z uprawnieniami administracyjnymi (i tu paradoks z instalowywaniem potrzebnych lub mniej potrzebnych programów). Ale jak już ktoś ma laptopa na własność to fakty bycia jego administratorem jest już tylko formalnością ;-)

1. Czynności wstępne czyli - otwieramy wiersz poleceń.

netsh wlan show drivers

o tyle, o ile mamy obsługę współdzielenia połączenia ze strony karty WiFi laptopa, o tyle mamy szczęście - dla większości to oczywiście standard w dzisiejszych czasach. Natomiast, jeśli w zaznaczonym fragmencie powyższego obrazka widnieje "No" - to dalej czytanie możecie sobie śmiało odpuścić i przejść do ciekawszego wpisu... ;-)

Kolejną czynnością jaką należy wykonać jest wydanie poniższej komendy:

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=NazwaHotSpotu key=1234567890 hasło WiFi

Powinno pojawić się kilka linijek podobnych do poniższych...

... i w tym miejscu możemy utworzyć sobie plik *.bat z wyżej wymienionymi komendami, tak,
aby można było jednym kliknięciem włączyć "nasz laptop-router".

Do tego można utworzyć odpowiedni skrót (skrót do pliku *.bat z w/w poleceniami) w ten sposób, żeby polecenia włączające routing ICS wykonywane były przy starcie systemu.

U siebie rozwiązałem to harmonogramem zadań z wyzwalaczem w postaci odblokowania pulpitu. ... ale, o tym później...

2. Konfigurujemy połączenie udostępnione.

W celu konfiguracji udostępnionego połączenia musimy otworzyć Centrum sieci i udostępniania panelu sterowania - screen sobie podaruję.

Następnie Zmień ustawienia karty sieciowej.
Powinniśmy zauważyć, że w tym momencie pojawiła nam się dodatkowa karta sieciowa o
nazwie Połączenie lokalne 16 (lub inny numerek w stylu 24, 23).

W pełnej nazwie winno dać się zauważyć coś na kształt Microsoft Hosted Network Virtual Adpter. Czekamy (o ile jest taka potrzeba) aż sieć ta zostanie zidentyfikowana poprawnie.
Nie powinno to zająć dłużej niż chwilkę. Chodzi o to, żeby udostępnić kartę, która ma połączenie do utworzonej udostępniającej zawierającej w swojej nazwie jakąś liczbę (inną dla każdego komputera)

Znów otwieramy Centrum sieci i udostępniania i oczywiście Zmień ustawienia karty....
Karty Ethernetu, pod którą mamy podłączony kabel. Potem prawy klik, właściwości i zakładką udostępnianie. Oczywiście zaznaczamy Zezwalaj innym użytkownikom na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera, a także z rozwijanej listy (zaznaczono na zrzucie) - wybierz połączenie sieci prywatnej - wybieramy nowo-powstałą kartę o nazwie Połączenie lokalne *16 (czy z innym numerkiem) ... tę, która dodała się po wpisaniu konsolowych komend.

Całość zatwierdzamy i testujemy połączenie na innym urządzeniu.
Od tego momentu laptop powinien rozgłaszać się jako hot spot o określonym przez nas identyfikatorze i przydzielonym przez nas haśle.

3. Tworzymy Skrót i dodajemy do harmonogramu. (automatyzacja procesu)

Ja plik *.BAT z instrukcjami ICS umieściłem w katalogu systemu Windows....
Skrót do niego utworzyłem sobie na pulpicie w Menu Start. Ale chciałbym mieć możliwość taką, aby skrypt odpalał się po każdym odblokowaniu ekranu blokowania (tak dla pewności ponawiał ICS do rozgłaszania) - wielokrotne wywołanie poleceń inicjujących niczego niepożądanego nie powoduje ani na nic nie wpływa.

Klikamy Start ( o ile występuje) ;-) , uruchom,
jeśli nie to WinKEY+R i wpisujemy harmonogram...

Powinno być widać harmonogram zadań. Nawigujemy po kluczach harmonogramu do lokalizacji.

Harmonogram zadań (Lokalny)/Bilblioteka Harmonogramu Zadań/Microsoft/Windows

Tworzymy sobie nowe zadanie podstawowe.

Szczerze mówiąc to byle jak i byle jakie.

... ale takie, które będzie w stanie odnaleźć po nazwie, którą nadaliście.

... ponieważ będziemy potrzebowali edytować w nim to i owo.

generalnie klikamy dalej ... dalej ... dalej i zakończ, a potem edytujemy.

I tak po utworzeniu trzeba będzie je wyedytować zgodnie z kolejnymi krokami.

- Ustawiamy wyzwalacze (akcję która ma prowadzić do uruchomienia poleceń ICS):

- Następnie podajemy ścieżkę do pliku *.bat z poleceniami uruchamiania ICS

Ponadto definiujemy warunki przy których ma wystąpić uruchomienie. Dla przykładu: u mnie warunkiem inicjacji wywołania pliku *.bat celem udostępnienia Internetu jest sama obecność Internetu. Czyli warunek bycia online. Definiujemy w warunkach jak poniżej:

Podsumowanko...

W tym miejscu o ile wszystko wyszło powinniście na komórkach czy tabletach / innych urządzeniach widzieć nową sieć WiFi, o nazwie, którą zdefiniowaliście w komendach wiersza polecenia i o kluczu zabezpieczeń, jakie zostały tam nadane.

W działającym zestawie powinno wyglądać to tak:

Całość powinna być zautomatyzowana - czyli wywołanie pliku *.bat zawierającego instrukcje i parametry tworzonej, prywatnej sieci powinno następować zaraz po tym, kiedy zostanie odblokowany profil użytkownika, dla którego zostało skonfigurowane połączenie.

Tradycyjnie mam nadzieję, że komuś się przyda i stanie się w jakimś stopniu użyteczne.

Tworzono i testowano ... używano, a właściwie używam nadal na Windows 8.1, sprawdziłem też za pomocą VirtualBox'a, że na Windows 7 działa w analogiczny sposób... Różnice są dosłownie kosmetyczne...

Pozdrawiam,

Andrzej ;-)