VLC ma krytyczną lukę. Błąd pozwala atakującym zdalnie uruchamiać kod [Aktualizacja]

VLC ma krytyczną lukę. Błąd pozwala atakującym zdalnie uruchamiać kod [Aktualizacja]

W odtwarzaczu VLC wykryto krytyczną lukę
W odtwarzaczu VLC wykryto krytyczną lukę
Oskar Ziomek
21.07.2019 20:32, aktualizacja: 25.07.2019 13:09

W popularnym odtwarzaczu VLC wykryto poważny błąd. Badacze z niemieckiego CERT-Bund zwracają uwagę na lukę, którą uznano za krytyczną, a oznaczono jako CVE-2019-13615. W wyniku błędu atakujący mogą zdalnie wykonywać kod oraz bez autoryzacji odczytywać i modyfikować pliki. O szczegółach informuje serwis Neowin.

Jak się okazuje, twórcy odtwarzacza wiedzą już o błędzie i prace nad jego rozwiązaniem trwają. Nie wiadomo jednak ile może to zająć, a do czasu rozwiązania usterki warto odinstalować program dla własnego bezpieczeństwa. Problem dotyczy nawet najnowszej wersji VLC i może być realnym zagrożeniem dla wielu użytkowników – według statystyk, jedno z nowszych wydań (3.0.6) pobrano dotąd prawie 105 milionów razy.

Informacje o luce na stronie CERT-Bund.
Informacje o luce na stronie CERT-Bund.

Warto zwrócić uwagę, że opisywana luka to nie pierwsza sytuacja w ostatnim czasie, w której VLC otwiera drogę do manipulowania plikami na komputerze. Wcześniej podobny przypadek opisywaliśmy w czerwcu, kiedy w niezałatanej wersji VLC dało się uskutecznić atak "zainfekowanym filmem".

Odkładając temat luk na bok, należy zaznaczyć, że VLC jest niezmiennie bardzo chętnie stosowanym odtwarzaczem, nie tylko w przypadku systemu Windows. Warto wiedzieć, że od niedawna VLC na Androida może być ponownie używany w Androidzie Auto.

Aktualizacja, 25 lipca

Informacja o luce w VLC okazała się być nieaktualna od ponad roku, a odtwarzacz jest już bezpieczny. Zamieszanie w mediach to skutek błędów na etapie zgłaszania podatności i przypisania jej numeru. O szczegółach można przeczytać w odrębnej publikacji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)