WhatsApp zaszyfruje stare wiadomości - tak będzie bezpieczniej

WhatsApp zaszyfruje stare wiadomości - tak będzie bezpieczniej

WhatsApp otrzyma szyfrowanie kopii zapasowych
WhatsApp otrzyma szyfrowanie kopii zapasowych
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Oskar Ziomek
17.07.2021 16:42

WhatsApp wdraża kolejną funkcję, która ma poprawić bezpieczeństwo. Do komunikatora, na razie w wersji beta, trafia szyfrowanie kopii zapasowych. Starych wiadomości nie będą więc mogły odczytać osoby trzecie, nawet jeśli zdobędą dostęp do backupu.

Szyfrowane kopie zapasowe w WhatsAppie to funkcja, o której mówiło się od dawna. Dotychczas jednak było to głównie teoretyzowanie, a teraz pierwszy raz widzimy postępy w pracach i to nie byle jakie. Jak podaje WABetaInfo, w testowym WhatsAppie 2.21.15.5 beta pojawiła się obsługa szyfrowanych kopii zapasowych, dzięki czemu korzystanie z backupu w komunikatorze wreszcie będzie bezpieczne.

WhatsApp od dawna oferuje możliwość tworzenia kopii zapasowych, ale do teraz pozostawały one nieszyfrowane. W praktyce oznacza to, że użytkownik decydujący się na wgranie swojej historii czatów do chmury Google'a w formie archiwum, naraża się na problem - jeśli ktoś zdobędzie dostęp do backupu, bez problemu go odczyta.

Szyfrowane kopie zapasowe w WhatsAppie beta
Szyfrowane kopie zapasowe w WhatsAppie beta

Po zmianach będzie jednak inaczej. Archiwum rozmów, zdjęć i filmów z WhatsAppa, które trafi na Dysk Google, będzie zaszyfrowane z wykorzystaniem hasła, które wymyśli sam użytkownik. Oczywiście będzie je trzeba również podać, gdy historia rozmów będzie przywracana. Inaczej nie uda się dotrzeć do wiadomości.

WABetaInfo podaje także, że alternatywnie do backupu będzie się można dostać z wykorzystaniem generowanego przez aplikację klucza szyfrującego. Jeśli ten zostanie zgubiony czy zapomniany, zaszyfrowanej kopii zapasowej nie uda się już odzyskać - ale tym samym nie zrobią z niej użytku osoby trzecie, jeśli w jakiś sposób dotrą do samego pliku archiwum.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie WhatsApp udostępni szyfrowane kopie zapasowe u każdego, ale można zakładać, że wydarzy się to w najbliższych tygodniach. Wdrożenie w wersji beta (w dodatku dla wszystkich użytkowników, a nie tylko w ramach wewnętrznych testów) zwiastuje bowiem, że twórcy są już bliscy ukończenia nowej funkcji i testują jedynie ostatnie detale.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)