Wiewiórki o Windows 8

Wiewiórki o Windows 8

Dominik Dałek
04.03.2011 12:42

Zgodnie ze starym powiedzeniem „nie istnieją plotki na temat Microsoftu, są tylko przecieki”, chiński portal Win7之家 dostarcza dziś ich kolejną porcję.

Powołując się na rozmowę z wewnętrznym źródłem, portal donosi o przeszło dwukrotnym przyspieszeniu procesu instalacji systemu. „Przed dwoma laty na tej samej konfiguracji instalacja Windows 7 trwała 23 do 25 minut. Najnowsza kompilacja Windows 8 wymaga 8 minut” — miał powiedzieć pracownik działu Windows w Microsofcie. Portal donosi także o znacznie przyspieszonym procesie aktualizacji, o szybszej hibernacji i uśpieniu oraz o usprawnionym wybudzaniu systemu operacyjnego.

W doniesieniu tym pojawia się także informacja o konfiguracji, na której przeprowadzano test — 8-rdzeniowy komputer z 24GB pamięci RAM i 2TB, magnetycznym dyskiem twardym. Choć obecność w Microsofcie 8-rdzeniowego procesora już przed dwoma laty, a zatem na rok przed rynkową premierą, nie wydaje się szczególnie podejrzana (całkowicie typowe jest korzystanie z prototypowego sprzętu przy pracy nad Windowsem), wątpliwym wydaje się, by jakikolwiek zespół mierzył wydajność systemu „biurkowego” na takiej konfiguracji i przykładał szczególną wagę do wyników na tak egzotycznym sprzęcie. Szczególnie interesujące jest także to, że przeciek z takimi szczegółami pozwala ze sporym przybliżeniem ocenić z którego zespołu pochodzi: poza pracownikami Windows Performance, niewielu deweloperów posiadało dostęp do tego typu sprzętu w 2009 roku.

Podane liczby wydają się jednak mimo wszystko obiecujące. Wąskim gardłem w instalacji systemu nie jest moc procesora, a prędkość nośników danych. Uzyskanie przyrostu tego rzędu przy wykorzystaniu klasycznego dysku, zdaje się potwierdzać wcześniejsze doniesienia o mniejszym względem Windows 7 rozmiarze systemu po jego instalacji, szczególnie ważnym dla nowych komputerów przenośnych z mniejszymi niż tradycyjne dyskami SSD. Warto jednakże pamiętać, że w przypadku wewnętrznych testów instalacja najczęściej odbywa się z szybkiego udziału sieciowego a nie z nośnika optycznego, którego prędkość docelowo może okazać się krytyczna przy instalacji w warunkach domowych.

Przyspieszenie procesu hibernacji i usypania komputera jak i jego późniejszego wybudzania potwierdzają także nasze źródła. „Jeśli czegoś nauczyła nas Vista, to że użytkownikom najbardziej zależy na prędkości działania i wydajności systemu w typowych warunkach. Czas od włączenia komputera do pierwszej interakcji z systemem jest szczególnie ważny” — usłyszeliśmy. Wydajność i rozmiar stały się także kluczowe dla Windowsa w związku z publicznym już wsparciem dla procesorów z rodziny ARM.

Wśród pozostałych, nieoficjalnych informacji z tego samego źródła na temat Windows 8, warto także wspomnieć o integracji z Live ID, wcześniej już sugerowanej obecności sklepu na wzór Mac App Store, oraz drobnych usprawnieniach związanych z instalacją sprzętu, jak na przykład wskaźnikiem postępu ikony instalacji na znanym z Windows 7 pasku aplikacji Superbar.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)