Wikipedia traci coraz więcej autorów

Wikipedia traci coraz więcej autorów

Redakcja
26.11.2009 16:15, aktualizacja: 26.11.2009 20:53

Jakiś czas temu informowaliśmy o coraz mniejszej ilości wpisów jaka pojawia się w encyklopedii Wikipedia. Okazuje się jednak, że słynny projekt ma jeszcze jeden poważny problem: coraz mniejszą liczbę chętnych osób, które skłonne byłyby do tworzenia nowych artykułów.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Felipe Ortegę z Uniwersytetu Reya Juana Carlosa w Madrycie, w pierwszych trzech miesiącach roku 2009 Wikimedia straciła około 49 tysięcy wolontariuszy tworzących nowe wpisy. Warto zaznaczyć, że w analogicznym okresie roku poprzedniego odeszło jedynie 4,9 tysiąca autorów.

Jeżeli ten negatywny trend będzie się utrzymywał przez zbyt długi okres, na przykład rok lub dwa lata, wtedy cały projekt może się znaleźć w niezwykle trudnej sytuacji - twierdzi Felipe Ortega. Obawy te stara się jednak nieco łagodzić Michael Peel, przedstawiciel brytyjskiego oddziału Wikipedii. Jego zdaniem obecnie nacisk położony jest przede wszystkim na pozyskiwanie do projektu większej ilości ekspertów, którzy są autorytetami w jakiejś konkretnej dziedzinie (np. pracownicy muzeów).

Przedstawiciel wolnej encyklopedii uważa również, że przyszłość Wikipedii nie jest w żaden sposób zagrożona, bo przecież raz dodane wpisy pozostaną tam na zawsze. Nie sposób oprzeć się jednak wrażeniu, że problemów związanych z tym projektem pojawia się coraz więcej. Najbliższe lata pokażą, czy darmowa internetowa encyklopedia przetrwa trudny okres i pozostanie jednym z ważniejszych filarów światowego Internetu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)