WikiWand: zainstaluj w przeglądarce rozszerzenie, które da Ci piękną Wikipedię

WikiWand: zainstaluj w przeglądarce rozszerzenie, które da Ci piękną Wikipedię

WikiWand: zainstaluj w przeglądarce rozszerzenie, które da Ci piękną Wikipedię
08.08.2014 19:34

Wikipedia ma już ponad trzynaście lat – i przez ten cały czasniewiele się zmieniła w warstwie wizualnej. Pomimo całego postępuw dziedzinie techniki i projektowania, wciąż stronynajpopularniejszej internetowej encyklopedii to spartańska forma,praktycznie nie wykorzystująca możliwości współczesnychprzeglądarek. Zmienić to chcą twórcy rozszerzenia WikiWand,dzięki któremu artykuły Wikipedii nabierają zupełnie nowegowyrazu.

Lior Grossman, współzałożyciel WikiWand, uważa że nie masensu, by piąta co do popularności witryna na świecie korzystałaz tak przestarzałego interfejsu. Jego zdaniem wiedza powinna byćdostarczana w łatwy i przyjemny dla odbiorcy sposób. Jego zdaniepodziela znany anioł biznesu, inwestor Saar Wilf, który niedawno wWikiWand włożył 600 tysięcy dolarów, zostając przewodniczącymrady dyrektorów startupu.

Pieniądze niemałe, jak na stworzenie rozszerzenia doprzeglądarek (WikiWand działa na Firefoksie, Chrome i Safari), aleefekt budzi uznanie. Po zainstalowaniu dodatku każdy artykułWikipedii zostanie przedstawiony w nowej, pięknej i wygodnej wużytkowaniu formie. Cały spis treści zostaje przeniesiony do lewejkolumny – nieruchomego panelu nawigacyjnego, dzięki któremu łatwojest znaleźć istotne dla nas fragmenty artykułu. Efektowna iprzemyślana typografia oraz wykorzystanie tam gdzie to możliwezdjęć w wysokiej rozdzielczości sprawiają zaś, że oderwanie sięod czytania Wikipedii będzie jeszcze trudniejsze.

Obraz

WikiWand ułatwia także współdzielenie artykułów przezFacebooka, Twittera, Gmaila czy Google+, wybór wersji językowejartykułu i wyszukiwanie. Po najechaniu wskaźnikiem myszy na zalinkowane artykuły możemyzaś zobaczyć ich podgląd, z opcją przejścia do pełnej strony pokliknięciu.

Rozszerzenie jest komercyjnym przedsięwzięciem – jego twórcychcą zarabiać na czymś, co dla Fundacji Wikimedia było i jest nie doprzyjęcia, czyli na reklamie. W przyszłości dokumenty Wikipediibędą więc wyświetlane wraz z reklamami. Nie będą to jednakodrażające toplayery, czy też linki tekstowe do zup w proszku nastronach motoryzacyjnych, lecz kontekstowe, relewantne do treściartykułu materiały. WikiWand wyświetli linki pozwalające zakupićksiążki czy płyty, wykupić dostęp do komercyjnych baz artykułów,czy zapisać się na kurs czy szkolenie. 30% z tak zarobionychpieniędzy ma być przekazywane na konto Wikimediów.

Jak wspomnieliśmy, WikiWand można pobrać w wersji na Firefoksa,Chromei Safari.Nie różnią się one funkcjonalnością. Niestety użytkownicyInternet Explorera będą musieli obejść się smakiem – firma niejest zainteresowana (przynajmniej na razie) przygotowaniem dodatku dla przeglądarkiMicrosoftu.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)