WIMBoot – Windows 8.1 można odchudzić do znośnych rozmiarów

WIMBoot – Windows 8.1 można odchudzić do znośnych rozmiarów14.04.2014 15:24
WIMBoot – Windows 8.1 można odchudzić do znośnych rozmiarów

Dla typowego użytkownika Windows 8.1 Update 1 to przede wszystkimkilka ulepszeń interfejsu. Pod maską jednak znaleźć możnaznacznie więcej, w tym pomysły, które czynią z nowych „okienek”system pod każdym względem lepszy. Jednym z nich jest Windows ImageBoot (WIMBoot), dzięki któremu radykalnie udało się zmniejszyćrozmiar systemowej instalacji na urządzeniach z pamięcią masowąSSD.

Windows 8.1 jest oszałamiająco dużym pod względem rozmiarówsystemem. Według oficjalnych danych, jego 32-bitowa wersjapotrzebuje 16 GB powierzchni dysku na instalację. Po jej zakończeniuczęść tej powierzchni zostaje zwolniona i rozmiar systemu kurczysię do 9 GB. Wydawać by się mogło, że to niewiele, w czasach gdykorzystamy z dysków o terabajtowych pojemnościach – ale przecieżto nie jest prawda. Wiele osób w nowoczesnych laptopach ma dodyspozycji dyski SSD o pojemności 120 GB. W tabletach sytuacja jestjeszcze trudniejsza, wiele takich urządzeń musi zadowolić się 16GB pamięci masowej, pozostawiając użytkownikowi raptem 7 GBwolnego miejsca.

WIMBoot w elegancki sposób rozwiązuje ten problem, wprowadzającdynamiczną dekompresję plików systemu z jego obrazu,przeniesionego z nośnika instalacyjnego. Taki plik WIM trafia naoddzielną partycję obrazów (obok np. obrazów odtwarzaniasystemu). Następnie, za pomocą mechanizmu DISM (Deployment ImageServicing and Management), przypisane mu zostają wskaźniki z dyskuC:, w sposób całkowicie przezroczysty dla systemu plików. Dziękitemu odpowiednio skonfigurowane Windows może uruchomić się zwykorzystaniem plików systemowych zawartych w WIM.

Układ partycji po zastosowaniu WIMBoota
Układ partycji po zastosowaniu WIMBoota

Efekt dla użytkowników niewielkich rozmiarów pamięci masowychjest porażający. Ben Hunter na łamach oficjalnego bloga Windowswyjaśnia,że na dysku o pojemności 16 GB wykorzystanie WIM pozwala pozostawićdla użytkownika nawet 12 GB. Dodatkowo taki plik WIM, jako że jestpodpięty tylko w trybie do odczytu, może być wykorzystywany jakoźródło odtworzenia systemu w razie awarii czy przy resetowaniu doustawień fabrycznych.

Zmniejszenie rozmiarów już wcześniej zainstalowanego wtradycyjny sposób Windows 8.1 Update 1 też jest możliwe. Proceszostał opisany krok po kroku na łamachTechNetu. Podstawowym ograniczeniem jest niemożliwośćwykorzystania do takiej instalacji zwykłych dysków twardych –obsługiwane są tylko pamięci SSD i eMMC. HDD są najwyraźniejzbyt powolne do takiego celu. Dodatkowo konieczne jest posiadanieUEFI, stare komputery z BIOS-em nie są obsługiwane. Obsługiwane sąza to wszystkie architektury zgodne z Windows – x86, x64, a takżeARM dla tabletów z Windows RT.

Zmiana powinna pomóc Windows w konkurowaniu na tabletach zAndroidem czy iOS-em. System operacyjny iPada z 16 GB pamięcipozostawia użytkownikowi około 13,5 GB na jego dane i aplikacje.Android pod tym względem jest jeszcze bardziej oszczędny, wniektórych swoich odmianach potrafi wziąć nie więcej niż 500 MB.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)