WIMBoot – Windows 8.1 można odchudzić do znośnych rozmiarów

WIMBoot – Windows 8.1 można odchudzić do znośnych rozmiarów

WIMBoot – Windows 8.1 można odchudzić do znośnych rozmiarów
14.04.2014 15:24

Dla typowego użytkownika Windows 8.1 Update 1 to przede wszystkimkilka ulepszeń interfejsu. Pod maską jednak znaleźć możnaznacznie więcej, w tym pomysły, które czynią z nowych „okienek”system pod każdym względem lepszy. Jednym z nich jest Windows ImageBoot (WIMBoot), dzięki któremu radykalnie udało się zmniejszyćrozmiar systemowej instalacji na urządzeniach z pamięcią masowąSSD.

Windows 8.1 jest oszałamiająco dużym pod względem rozmiarówsystemem. Według oficjalnych danych, jego 32-bitowa wersjapotrzebuje 16 GB powierzchni dysku na instalację. Po jej zakończeniuczęść tej powierzchni zostaje zwolniona i rozmiar systemu kurczysię do 9 GB. Wydawać by się mogło, że to niewiele, w czasach gdykorzystamy z dysków o terabajtowych pojemnościach – ale przecieżto nie jest prawda. Wiele osób w nowoczesnych laptopach ma dodyspozycji dyski SSD o pojemności 120 GB. W tabletach sytuacja jestjeszcze trudniejsza, wiele takich urządzeń musi zadowolić się 16GB pamięci masowej, pozostawiając użytkownikowi raptem 7 GBwolnego miejsca.

WIMBoot w elegancki sposób rozwiązuje ten problem, wprowadzającdynamiczną dekompresję plików systemu z jego obrazu,przeniesionego z nośnika instalacyjnego. Taki plik WIM trafia naoddzielną partycję obrazów (obok np. obrazów odtwarzaniasystemu). Następnie, za pomocą mechanizmu DISM (Deployment ImageServicing and Management), przypisane mu zostają wskaźniki z dyskuC:, w sposób całkowicie przezroczysty dla systemu plików. Dziękitemu odpowiednio skonfigurowane Windows może uruchomić się zwykorzystaniem plików systemowych zawartych w WIM.

Układ partycji po zastosowaniu WIMBoota
Układ partycji po zastosowaniu WIMBoota

Efekt dla użytkowników niewielkich rozmiarów pamięci masowychjest porażający. Ben Hunter na łamach oficjalnego bloga Windowswyjaśnia,że na dysku o pojemności 16 GB wykorzystanie WIM pozwala pozostawićdla użytkownika nawet 12 GB. Dodatkowo taki plik WIM, jako że jestpodpięty tylko w trybie do odczytu, może być wykorzystywany jakoźródło odtworzenia systemu w razie awarii czy przy resetowaniu doustawień fabrycznych.

Zmniejszenie rozmiarów już wcześniej zainstalowanego wtradycyjny sposób Windows 8.1 Update 1 też jest możliwe. Proceszostał opisany krok po kroku na łamachTechNetu. Podstawowym ograniczeniem jest niemożliwośćwykorzystania do takiej instalacji zwykłych dysków twardych –obsługiwane są tylko pamięci SSD i eMMC. HDD są najwyraźniejzbyt powolne do takiego celu. Dodatkowo konieczne jest posiadanieUEFI, stare komputery z BIOS-em nie są obsługiwane. Obsługiwane sąza to wszystkie architektury zgodne z Windows – x86, x64, a takżeARM dla tabletów z Windows RT.

Zmiana powinna pomóc Windows w konkurowaniu na tabletach zAndroidem czy iOS-em. System operacyjny iPada z 16 GB pamięcipozostawia użytkownikowi około 13,5 GB na jego dane i aplikacje.Android pod tym względem jest jeszcze bardziej oszczędny, wniektórych swoich odmianach potrafi wziąć nie więcej niż 500 MB.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)