Windows 10 jako usługa: Microsoft chce 7 dolarów miesięcznie za subskrypcję

Windows 10 jako usługa: Microsoft chce 7 dolarów miesięcznie za subskrypcję

13.07.2016 10:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ujawnia się model biznesowy Microsoftu w odniesieniu do Windowsa.Co prawda branża spekulowała o tym bez końca, gdy zapowiedziano„darmowy” Windows 10 przez rok od premiery dla użytkownikówpoprzednich wersji, ale nikt żadnych twardych argumentów nie miał.Teraz jednak po raz pierwszy Microsoft pokazał, w jaki sposób możebyć oferowane płatne Windows-jako-Usługa.

Obraz

Dwa tygodnie temu, w skierowanej do uczestników programu WindowsInsider kompilacji 14376 Windowsa 10 pojawił się plik o ciekawejnazwie: UpgradeSubscription.exe. Jego opis? Windows Upgrade toSubscription tool („narzędzie uaktualnienia Windows dosubskrypcji”). Microsoft początkowo nic nie mówił, lecz w końcuwyjaśnił:

Narzędzie Windows Upgrade to Subscription, umieszczone wostatnich kompilacjach dla Windows Insiderów, pomaga zarządzaćpewnymi uaktualnieniami zbiorczego licencjonowania z Windows 10 ProAnniversary Edition do Windows 10 Enterprise. Ten binarny plik niejest powiązany z darmowym uaktualnieniem dla użytkownikówdomowych, nie odnosi się też do domowych wersji Windowsa.

Konsumenci póki co więc nie muszą panikować – przynajmniejdo momentu, gdy uświadomią sobie, że gdy już zbuduje siępodwaliny pod infrastrukturę, to zwiększenie zakresu jej stosowanianie będzie stanowić wielkiego problemu. Infrastruktura zaśnajwyraźniej już działa, ponieważ Microsoft oficjalnie ogłosiłdostępność pierwszego Windowsa 10, licencjonowanego jako płatnausługa.

Nazywa się to Windows 10 Enterprise E3 for Cloud SolutionProviders. Ta forma licencjonowania pozwoli zaoferować partneromMicrosoftu subskrypcję na Windowsa 10 Enterprise Edition, w ramachświadczonych usług outsource’owanego zarządzaniaoprogramowaniem. Jak ogłosił Yusuf Mehdi, wiceprezes Microsoftu zpionu Windows and Devices, już od tej jesieni firmy będą mogłyuzyskać najwyższego poziomu bezpieczeństwo i usługi zarządzaniaw cenie jedynie 7 dolarów miesięcznie za stanowisko.

Tak więc, zamiast kupować licencję, będzie można wziąćWindowsa 10 na taki czas, na jaki się go potrzebuje. Subskrybowanawersja, jak zapewnia Microsoft, wyróżniać się będzie zwiększonymbezpieczeństwem (w stosunku do czego? Zwykłego Windowsa 10?),przyniesie narzędzia kontroli dostępu do informacji na różnychurządzeniach, uprości licencjonowanie i wdrażanie, zwalniając zpotrzeby audytów legalności oprogramowania, pozwoli też firmom nałatwe zastąpienie Windowsa 10 Pro Windowsem 10 Enterprise E3. Samizaś partnerzy Microsoftu otrzymają narzędzia, dzięki którym będąmogli zarządzać Windowsami (oraz innymi usługami swoich klientów,np. Office 365) poprzez ujednolicony portal partnerski.

Nie tylko jednak Windows 10 ma być w ten sposób oferowany. Jeśliktoś zastanawia się nad urządzeniem Surface, to może otrzymać jew ramach Microsoft Surface as Service. Z grubsza chodzi o to, żepartnerzy Microsoftu, dostarczający rozwiązań chmurowych (a terazi Windowsa), mający przy tym uprawnienie Surface AuthorizedDistributors, będą mogli swoim klientom zaoferować urządzeniaSurface za stałą miesięczną opłatą.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (199)