Windows 10 Mobile: aktualizacja zepsuła aplikacje wykorzystujące GPS

Windows 10 Mobile: aktualizacja zepsuła aplikacje wykorzystujące GPS

Windows 10 Mobile: aktualizacja zepsuła aplikacje wykorzystujące GPS
Oskar Ziomek
19.08.2017 09:26

W ubiegłym tygodniu Microsoft udostępnił kolejną zbiorczą aktualizację systemu Windows 10 Mobile, kompilację oznaczoną numerem 15063.540 przeznaczoną dla urządzeń działających już pod kontrolą Creators Update. Choć pojawiła się dzięki niej obsługa powiadomień z opaski Fitbit, pozostałe „nowości” to tylko standardowe poprawki błędów i bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że w praktyce aktualizacja może przysparzać użytkownikom więcej kłopotów, niż korzyści – pojawiają się bowiem problemy z działaniem aplikacji wykorzystujących lokalizację.

Usterka polega na kłopotach ze startem i w konsekwencji całkowitym zamknięciu aplikacji w wyniku błędu przy próbach ich uruchomienia. Mowa wyłącznie o programach, które wykorzystują GPS i sytuacjach, w których odbiornik włączony jest w momencie ich uruchamiania. Jak donoszą media, problem dotyczy między innymi aplikacji Runtastic, Run the Map, GPS Calculator Pro i w niektórych przypadkach nawigacji.

Jak dotąd Microsoft nie odniósł się do głosów, które podniosły się w tej sprawie. Przewiduje się jednak, że kolejna aktualizacja zbiorcza może problem rozwiązać. Inna teoria zakłada jednak, iż wina może nie leżeć wyłącznie po stronie Microsoftu, ale również twórców aplikacji, których programy mające problemy z GPS-em pochodzą jeszcze z czasów Windows Phone'a 8.1 i nie były od tamtego czasu aktualizowane. Zakłada się, że mogą przez to wykorzystywać rozwiązania, które w nowym systemie zostały już z czasem porzucone i rozwiązane inaczej, co prowadzi do błędów.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż jeśli byłaby to prawda, kwestia rozwiązania problemu stanie pod znakiem zapytania. Mobilny Windows 10 często uważany jest za platformę na tym etapie skazaną już na porażkę: jego udział w rynku jest niewielki, a kolejni producenci wycofują się z rozwoju przeznaczonych dla niego aplikacji, najczęściej z powodu niskiej opłacalności.

Na tę chwilę opisywany błąd powinno dać się obejść poprzez wyłączenie łączności GPS bezpośrednio przed uruchomieniem dotkniętej usterką aplikacji, a dopiero późniejsze jej aktywowanie, gdy program zostanie już włączony.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)