Windows 10 prawie jak Linux, czyli KDE i Windows 10X jako inspiracja amatorskiej wizji

Windows 10 prawie jak Linux, czyli KDE i Windows 10X jako inspiracja amatorskiej wizji

Do sieci trafił koncept Windowsa 10 z elementami znanymi z KDE, fot. Oskar Ziomek
Do sieci trafił koncept Windowsa 10 z elementami znanymi z KDE, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
02.01.2020 14:55

Windows 10 od dłuższsego czasu w zasadzie nie zmienia się w zakresie wizualnym. Interfejs przechodzi niewielkie modyfikacje, jednak w gruncie rzeczy znakomita większość elementów jest taka sama, jak w momencie, gdy Windows 10 pojawił się na rynku kilka lat temu.

Wielu użytkownikom to przeszkadza, a swoje pomysły na ulepszenie interfejsu Windowsa 10 prezentują w sieci. Ciekawy koncept znaleźliśmy na reddicie, gdzie użytkownik o nicku MrZombieKiller pokazuje, jak Windows 10 mógłby wyglądać, gdyby jego interfejs nieco zmieniono. W tym przypadku wyraźną inspiracją jest Linux i środowisko graficzne KDE oraz elementy z Windows 10X.

Koncept Windowsa 10 z elementami typowymi dla KDE i Windows 10X, fot. MrZombieKiller/reddit
Koncept Windowsa 10 z elementami typowymi dla KDE i Windows 10X, fot. MrZombieKiller/reddit

Przedstawiony koncept Windowsa 10 zakłada całkowite przeprojektowanie Menu Start i nieco inne kontrolki w Centrum akcji. Zamiast przewijanej listy aplikacji z kafelkami różnych rozmiarów z boku, proponowana jest minimalistyczna siatka ikon aplikacji, zaś w Centrum akcji – czytelny panel użytkownika z suwakami zmiany jasności i głośności oraz duże ikony najważniejszych trybów pracy.

Przedstawiony koncept to oczywiście tylko grafika. Wielu komentujących doceniło jednak ten pomysł i zasugerowało, że tak wyglądający Windows 10 jest lepszy od oryginału.

Windows 10 dzisiaj

Warto zwrócić uwagę, że w tym przypadku różnice są mimo wszystko kosmetyczne. Największa zmiana dotyczy Menu Start, ale już teraz z Windows 10 znajduje się odświeżona niedawno wyszukiwarka, która z tych dwóch elementów bardziej wpisuje się w wizję artysty znalezioną na reddicie.

Windows 10 dzisiaj: obecnie do wizji Menu Start z reddita najbliżej jest wyszukiwarce.
Windows 10 dzisiaj: obecnie do wizji Menu Start z reddita najbliżej jest wyszukiwarce.

Gdyby Microsoft zdecydował się połączyć funkcjonalność obecnej wyszukiwarki i Menu Start, prawdopodobnie skończyłoby się to na czymś podobnym do interfejsu zaproponowanego przez MrZombieKillera.

Na koniec nie zapominajmy, że przytaczany koncept to oczywiście tylko jedna z wielu tego typu propozycji. W internecie nie brakuje innych ciekawych przeróbek, w tym pomysłu na Windowsa XP 2019. Nieznacznie inne podejście do tego samego pomysłu opisywaliśmy także w 2018 roku.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (234)