Windows 10 ruszył na komputerku za 180 zł. Nadchodzą bardzo tanie pecety

Windows 10 ruszył na komputerku za 180 zł. Nadchodzą bardzo tanie pecety

09.02.2018 13:51, aktual.: 09.02.2018 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na jednopłytkowym komputerku Raspberry Pi można zainstalować system Windows 10. Nie mamy tu na myśli wersji Windows 10 IoT Core, przeznaczonej dla Internetu rzeczy, co nikogo by nie dziwiło, ale pełnowymiarowy system. Wszystko dzięki wydaniu Windowsa 10 w wersji dla procesorów ARM i wysiłkom zdolnego hakera.

Windows 10 na procesory ARM został wydany w grudniu. System ten jest przeznaczony do instalacji na komputerach z procesorami Qualcomm Snapdragon, zwykle spotykanych w smartfonach i tabletach. Poza maszynami produkowanymi specjalnie dla niego, udało się już zainstalować go między innymi na Lumii 950.

— NTAuthority (@NTAuthority) 6 lutego 2018 Just look at that lovely Windows ARM64 desktop (on the same old RPi3)... ¦? pic.twitter.com/rICyWNYVdM

— NTAuthority (@NTAuthority) 7 lutego 2018Za instalację Windowsa 10 na Raspberry Pi 3 (na zdjęciu powyżej widoczna jest wersja 2 tego komputerka) odpowiada Bas Timmer z Holandii. Zadanie było nietrywialne, ponieważ jednopłytkowiec ma procesor Broadcom BCM2837 ARMv8, do którego ARM-owy Windows 10 nie został przygotowany. Jak się pewnie domyślacie, powoduje to sporo problemów, głównie z wydajnością. System wykorzystuje tylko jeden z czterech rdzeni, więc wszystko się „ślimaczy”. Od czasu do czasu można też zobaczyć ostrzeżenie o nieobsługiwanym procesorze. Można jednak powiedzieć, że system działa.

Jeśli te problemy zostaną rozwiązane, otwarta zostanie droga do taniutkich komputerów z Windowsem 10. W końcu Raspberry Pi 3 to wydatek na poziomie niecałych 200 złotych, a uruchomiony na nim Windows 10 na ARM pozwoli pracować także w aplikacjach Win32. Będzie to „pełnowymiarowy” desktop w cenie podstawowego smartfonu. Taniej już się nie da, ale szybko nie będzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (224)