Windows 10 zadebiutuje 29 lipca

Strona głównaWindows 10 zadebiutuje 29 lipca
01.06.2015 11:14
Windows 10 zadebiutuje 29 lipca
Redakcja
Redakcja

Natrętne powiadomienia, jakie pojawiły się dzisiaj na komputerach użytkowników z systemami Windows 7 i Windows 8 to nie tylko dodatkowa informacja o możliwości wykonania darmowej aktualizacji, ale część większego ogłoszenia – Microsoft właśnie powiadomił świat o tym, że oficjalna premiera systemu Windows 10 odbędzie się 29 lipca. Wtedy też rozpocznie się aktualizacja.

Do prezentacji wersji stabilnej zostały niecałe dwa miesiące, możemy się więc spodziewać dwóch możliwych sytuacji: albo do tego czasu nie będą już wprowadzane żadne większe zmiany i system będzie dopracowywany (co zresztą sugeruje ostatnio wydana kompilacja), albo jednak korporacja zadziwi nas czymś niespodziewanym pod koniec lipca. W tym miejscu warto przypomnieć, czego takiego możemy spodziewać się po Windows 10. Trzeba bowiem przyznać, że przynosi on sporo zmian i doskonale pokazuje, że zmienia się cała strategia firmy:

  • **Powrót Menu Start – po nie do końca udanym eksperymencie z ekranem startowym w Windows 8, firma zdecydowała się przywrócić menu z listą aplikacjami. Zostało ono jednak rozbudowane, pozwala na umieszczanie interaktywnych kafelków z aplikacjami.  
  • Przeglądarka Microsoft Edge – stosowany dotychczas Internet Explorer został zastąpiony przez przeglądarkę Edge. Została ona uproszczona, znacznie odchudzona i lepiej radzi sobie z nowoczesnymi technologiami webowymi. Jak na razie jest liderem pod względem szybkości wykonywania kodu JavaScript, pozwala także na obsługę Dolby Digital Plus, przeglądanie stron w formie czytnika i wykonywanie notatek.
350137260186101697

Asystentka Cortana – nowy system integruje w sobie asystentkę Cortana, dzięki której możemy szybciej wyszukiwać informacje (przy użyciu Binga), ale również sprawdzać nadchodzące wydarzenia i głosowo obsługiwać niektóre z aplikacji.  Nowe programy – Microsoft zdecydował się na przebudowę wielu z aplikacji zintegrowanych w systemie. W Windows 10 znajdziemy nowe wersje odtwarzacza filmów, muzyki, map, programu do zarządzania kontaktami, kalendarza, a także klienta pocztowego. Ich możliwości zostały zwiększone, a interfejs dopasowany do wygodniejszej obsługi tak dotykiem, jak i za pomocą myszki i klawiatury.  Uniwersalne aplikacje – dzięki Windows 10 programiści mogą tworzyć tzw. aplikacje uniwersalne, które będą działać nie tylko na desktopowej wersji systemu, ale także na wersji przygotowanej dla smartfonów i tabletów. Interfejs programów dopasowuje się do aktualnego urządzenia, co zapewnia wygodny dostęp do ich funkcji, będziemy je mogli zainstalować z poziomu nowego sklepu Windows, uniwersalnego dla wszystkich urządzeń.  Tryb Continuum – możliwość przełączania się pomiędzy trybem desktopowym a przygotowanym z myślą o tabletach, w którym Menu Start jest zamieniane na ekran startowy, podobnie jak interfejs na lepiej dostosowany do dotyku. Będzie działał automatycznie i wykrywał z czego korzystamy, w razie potrzeby możemy przełączać się między dostępnymi trybami ręcznie.

Windows 10 będzie dostępny w łącznie sześciu wersjach: dla użytkowników domowych, profesjonalistów, korporacyjnych i szkół w odmianach zarówno desktopowych, jak i mobilnych. Jak na razie nie wiadomo, czy ogłoszenie dotyczy także wersji dla smartfonów i konsol Xbox. Dotychczas Microsoft informował, że edycje przeznaczone dla tych urządzeń zostaną zaprezentowane nieco później, najpierw nowy system trafi na komputery desktopowe, laptopy, hybrydy i tablety. Zainstalujecie go od razu po premierze, czy zdecydujecie się poczekać na pierwsze wrażenia od innych użytkowników?

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)