Windows 11: BSOD męczy użytkowników niektórych płyt głównych

Windows 11: BSOD męczy użytkowników niektórych płyt głównych

BSOD w Windows 11
BSOD w Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
26.08.2023 15:49

Aktualizacja KB5029351 dla Windowsa 11 może powodować krytyczne błędy, skutkujące wyświetleniem "niebieskiego ekranu śmierci" i zawieszeniem systemu. Usterka polega na wskazywaniu procesora jako niewspieranego przez Windowsa po restarcie. Błąd występuje tylko u niektórych.

Microsoft bada problem, który występuje u części użytkowników Windowsa 11 po instalacji pakietu KB5029351 wydanego 22 sierpnia. W komputerach po ponownym uruchomieniu wyświetla się BSOD ("niebieski ekran śmierci" zwiastujący błąd krytyczny) z komunikatem "UNSUPPORTED_PROCESSOR", co jak udało się zauważyć użytkownikom Windowsa 11, ma najpewniej związek z płytami głównymi MSI - podaje The Verge.

Microsoft oficjalnie nie potwierdził jeszcze źródła usterki i podaje, że bada, czy błąd jest w ogóle jego winą. W tle aktualizacja może zostać automatycznie odinstalowana przez Windowsa Update, by umożliwić "ofiarom" swobodne uruchamianie komputera z Windowsem 11. Problem teoretycznie dotyczy tylko części użytkowników, którzy korzystają z płyt głównych MSI z serii 600 lub 700.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Producent sam ustosunkował się do niego, radząc użytkownikom, by na razie wstrzymali się z instalacją aktualizacji Windowsa 11, a kiedy jest po fakcie - zdali się na automatyczne wycofanie felernej paczki KB5029351 lub odinstalowali ją ręcznie i dodatkowo zrestartowali BIOS.

Na tę chwilę nie wiadomo, kiedy źródło problemu zostanie finalnie zidentyfikowane, a Microsoft wyda poprawioną aktualizację. O ile w ramach wyjątku nie będzie to dodatkowa aktualizacja dostępna poza harmonogramem, prawdopodobnym momentem wydaje się "połowa września" przy okazji Patch Tuesday.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (136)