Windows 11: sprawdź z PC Health Check, czy zainstalujesz

Windows 11: sprawdź z PC Health Check, czy zainstalujesz

PC Health Check
PC Health Check
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
05.10.2021 08:47

Windows 11 nie zadziała w każdym komputerze, w którym dzisiaj działa Windows 10. Wymagania systemów są nieco inne, ale Microsoft pozwala wygodnie sprawdzić, czy sprzęt spełnia te minimalne. Wystarczy zainstalować program PC Health Check.

Aplikacja PC Health Check (w polskiej wersji Windows znana jako Sprawdzanie kondycji komputera) nie miała najłatwiejszych początków. Kilka miesięcy temu nie była jeszcze dopracowana, a mimo to Microsoft udostępnił ją użytkownikom, by mogli wstępnie sprawdzić, czy ich komputery otrzymają aktualizację do Windowsa 11.

Z początku PC Health Check działał "zero-jedynkowo". Użytkownik dowiadywał się tylko, czy komputer spełnia wymagania Windows 11. Dzisiaj, w dniu premiery Windows 11, po wielu aktualizacjach aplikacja została już jednak dopracowana. Teraz nie tylko pokazuje, czy Windowsa 11 uda się zainstalować, ale także ujawnia szczegóły, co przyda się szczególnie wtedy, jeśli z jakichś przyczyn instalacja nie jest możliwa.

Windows 11: sprawdź, czy komputer spełnia wymagania

Aby sprawdzić, czy komputer spełnia minimalne wymagania Windows 11, wystarczy uruchomić aplikację PC Health Check, a następnie skorzystać z przycisku Sprawdź teraz. System przeanalizuje podzespoły i ustawienia komputera i wyświetli na ekranie krótki komunikat, czy aktualizacja do Windows 11 jest możliwa. Niezależnie od wyniku, użytkownik może wyświetlić szczegóły analizy.

PC Health Check
PC Health Check© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Najwięcej kontrowersji w kontekście wymagań Windows 11 budzi konieczność posiadania modułu TPM 2.0. Z tego powodu znaczna część komputerów może się nie kwalifikować do aktualizacji systemu, a co za tym idzie - użytkownicy, którzy będą chcieli korzystać z Windows 11, zostaną zmuszeni do zakupu nowego sprzętu.

TPM to mikroukład, który odpowiada za wykonywanie obliczeń kryptograficznych w komputerze. W praktyce wpływa na bezpieczeństwo w systemie, a w kontekście Windowsa pozwala na przykład na szyfrowanie dysków z wykorzystaniem funkcji BitLocker.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)