Windows 8: mniej restartów i więcej swobody z Windows Update
16.11.2011 17:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kto zna ten ból, gdy wstaje rano lub wraca z herbatą do swojego biurka i widzi zrestartowany komputer, ten doceni planowane zmiany w automatycznych aktualizacjach (i restartach) w systemie Windows 8.
Microsoft opublikował na blogu Building 8 obszerny post dotyczący zmian, jakie wprowadzone zostaną w mechanizmie Windows Update wraz z kolejną odsłoną systemu operacyjnego. W pierwszej części wpisu znajdziemy wiele informacji statystycznych na temat tego, w jaki sposób instalowane są aktualizacje. Okazuje się, że prawie 90% użytkowników instaluje je metodą automatyczną, blisko jedna trzecia kończy również z automatycznymi restartami. O tych restartach z kolei krążą legendy — jest spora szansa, że każdy przeżył kiedyś sytuację, w której pozostawił na noc jakieś długotrwałe zadanie (np. kopiowanie) i zadanie to zostało brutalnie przerwane przez automatyczny restart. Często zdarza się też tak, że odchodzimy od komputera na 15 minut by zrobić sobie herbatę. Te 15 minut wystarcza jednak, by minął czas oczekiwania na nasza decyzję: „czy chcesz teraz uruchomić system ponownie?” System decyduje wtedy za nas i często niszczy niezapisane efekty naszej pracy lub po prostu wyłącza mozolnie przygotowane aplikacje, z którymi akurat pracujemy...
Windows 8 zaoferuje tu szereg usprawnień. Po pierwsze restarty zostaną skonsolidowane do jednego miesięcznie. Aktualizacje wydawane są często dwa lub więcej razy w miesiącu, ale te dotyczące bezpieczeństwa — opisywane w tak zwanych biuletynach zabezpieczeń — tylko raz. Windows oszczędzi nam konieczności restartu przy mniej ważnych aktualizacjach i poczeka, aż będziemy instalować aktualizacje bezpieczeństwa. Wtedy wszystkie poprawki zostaną zainstalowane za jednym zamachem. Nawet wówczas jednak dostaniemy nie 15 minut, a aż trzy dni na wykonanie restartu. Przypomnienie będziemy otrzymywać w formie komunikatu wyświetlanego na ekranie logowania. Będzie można wtedy na koniec dnia po prostu wyłączyć komputer (zamiast hibernować czy usypiać) i bezboleśnie poprawki zainstalować. Gdy już miną trzy dni, nadal restart nie nastąpi automatycznie — jeśli będziemy mieli uruchomione aplikacje, system poczeka do następnego logowania, dając nam ostatecznie 15 minut na zapisanie danych.
Niewątpliwie planowane zmiany są korzystne z punktu widzenia komfortu pracy użytkownika. Dodatkowo administratorzy Active Directory będą mogli kontrolować zachowanie usługi Windows Update i w razie potrzeby nadal korzystać z obecnych rozwiązań. Pozostaje jednak pytanie, czy zmiany w harmonogramie automatycznych restartów nie wpłyną negatywnie na poziom bezpieczeństwa. Obecnie, jak wynika z danych Microsoftu, trzeciego dnia po wydaniu aktualizacji posiada je już ponad 60% systemów Windows 7 (ponad 70% ma pobrane wersje instalacyjne), podczas gdy drugiego dnia — ok. 30% (prawie 60% pobranych). Istnieje więc pewne niebezpieczeństwo, że te 30% odłoży instalację aktualizacji o kolejny dzień. Jak będzie w praktyce, czas pokaże.