Windows 8 w trzech edycjach - zwykłej, Pro i RT

Windows 8 w trzech edycjach - zwykłej, Pro i RT

Wojciech Cybulski
17.04.2012 03:20, aktualizacja: 17.04.2012 14:47

System Windows 8 będzie dostępny w trzech podstawowych edycjach - ujawnił na swoim blogu Microsoft. Dla zwykłych komputerów, laptopów oraz tabletów z procesorami x86 przeznaczony będzie Windows 8 oraz Windows 8 Pro. Ostatnia edycja - Windows RT - będzie przeznaczona dla urządzeń z procesorami ARM.

Windows 8 będzie podstawową edycją nowych okienek. Co ważne z punktu widzenia użytkownika, edycja ta nie będzie tak ograniczona, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich systemów w wersji Home. Wśród wprowadzonych udogodnień warto wymienić możliwość swobodnej zmiany języka, dzięki czemu przykładowo kupiony na wakacjach w Hiszpanii laptop z Windows 8 bez problemu przełączymy na język polski. Warto zaznaczyć że do tej pory mechanizm ten był dostępny jedynie w najdroższych edycjach Windows - Ultimate i Enterprise. Natomiast Windows 8 Pro będzie edycją skierowaną w stronę przedsiębiorstw, profesjonalistów i komputerowych entuzjastów. Wersja ta zostanie wzbogacona o szereg funkcji związanych z szyfrowaniem, wirtualizacją, administrowaniem i domeną Windows.

Trzecią edycją nowych okienek będzie Windows RT. Wersja ta będzie preinstalowana na tabletach oraz innych urządzeniach z procesorami ARM i nie będzie dostępna w wolnej sprzedaży. Windows RT będzie pozbawiony możliwości instalowania aplikacji przeznaczonych dla zwykłych komputerów x86 z systemem Windows. Zostanie za to wyposażony domyślnie w pakiet Microsoft Office obejmujący aplikację Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Ponadto Windows RT będzie mógł się pochwalić możliwością szyfrowania urządzenia i zgromadzonych w nim danych. Edycja ta zaoferuje także dostęp do zwykłego pulpitu i Eksploratora Windows, co powinno ucieszyć osoby, którym interfejs Metro nie przypadł do gustu.

Widać wyraźnie, że Microsoft dąży do unifikacji oferty. Tylko dwie edycje Windows 8 dla komputerów oraz Windows RT dla tabletów z procesorami ARM to niewiele. Klienci korporacyjni mający podpisane umowy Software Assurance uzyskają ponadto dostęp do specyficznej edycji Enterprise, jednak wydanie to nie będzie dostępne dla zwykłych użytkowników.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)