Windows 8 z mniejszym zużyciem pamięci
Microsoft informuje o sposobach, za pomocą których chce zmniejszyć zapotrzebowanie Windows 8 na pamięć operacyjną.
08.10.2011 16:43
Jedna z nowych funkcji ma zminimalizować zjawisko istnienia wielu kopii tych samych danych w pamięci. Jej zadaniem jest wyszukiwanie duplikatów i zwalnianie nadmiarowych obszarów tak, aby istniała tylko jedna kopia danych. W przypadku próby zapisu przez jedną z aplikacji, następuje skopiowanie obszaru aby działała ona na swojej prywatnej kopii. Z opisu przedstawionego przez Microsoft wynika, że nowa funkcja jest bardzo zbliżona do mechanizmu Kernel Samepage Merging, który pojawił się w Linuksie niecałe dwa lata temu, wraz z jądrem 2.6.32. Według Microsoftu zysk z usuwania duplikatów ma wynieść od dziesiątek do setek MB uwolnionej pamięci.
Wielu bardziej zaawansowanych użytkowników Windows próbuje optymalizować swój system przez wyłączanie usług lub przestawianie ich w tryb ręcznego uruchamiania. Podobnie chce zrobić Microsoft w Windows 8. Aż 13 usług zostało usuniętych z systemu, a niektóre z pozostałych przestawiono w tryb ręczny lub na żądanie (wyzwalane). Ten ostatni tryb jest nowością w Windows 8 i ma polegać na uruchamianiu usługi w momencie zdarzenia systemowego, np. uzyskania adresu IP. Uruchomiona usługa ma wykonać swoje zadanie, pozostać przez chwilę aktywna i wyłączyć się. W ten sposób w Windows 8 działają takie usługi jak Windows Update, Plug and Play czy też usługa frameworku sterowników trybu użytkownika. Brak dalszych informacji o nowym trybie, Microsoft pisząc o nim w blogu linkuje do artykułu dotyczącego Visty i Siódemki. Tworząc Windows 8 i dodając nowe funkcje Microsoft wprowadził też nowe usługi, jednak tylko dwie z nich startują automatycznie.
Kolejnym pomysłem Microsoftu na zmniejszenie zużycia pamięci jest łączenie jej obszarów w zależności od częstości odwołań do nich. Już niedługo po wydaniu Windows 7, Microsoft przepisał część niskopoziomowego kodu, datującego się jeszcze na początek lat 90-tych. Miało to na celu oddzielenie często używanych (gorących) fragmentów pamięci od rzadko używanych (zimnych). Dało to oszczędność na poziomie kilkudziesięciu MB RAMu. Kolejną, wysokopoziomową zmianą, jest nieładowanie klasycznego pulpitu, jeśli użytkownik korzysta tylko z Metro. Zużycie pamięci jest wtedy mniejsze o 23 MB. Dodano też możliwość wykonywania alokacji pamięci z niskim priorytetem. W przypadku braku wolnej pamięci, Windows będzie odbierać pamięć aplikacjom, które dokonały alokacji z tym właśnie priorytetem.
Zmiany wykonane przez Microsoft w Windows 8 są niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku. Przyspieszą działanie systemu i pozwolą uruchamiać go na starszym sprzęcie.