Windows i zapomniane karty Sets w Eksploratorze. Pomysł ma już 4 lata

Windows i zapomniane karty Sets w Eksploratorze. Pomysł ma już 4 lata

Windows
Windows
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
30.08.2021 09:42

Windows Sets to funkcja, która z pewnością zyskałaby dziesiątki fanów, gdyby tylko trafiła do systemu operacyjnego Microsoftu. Chodzi o obsługę kart w Eksploratorze plików, którą testowo wdrożono lata temu, ale nigdy nie pojawiła się w stabilnym wydaniu Windowsa 10.

W listopadzie 2021 roku miną 4 lata, odkąd karty Sets trafiły do testowego Windowsa 10 dla insiderów. Miały odmienić sposób, w jaki obsługiwany jest Eksplorator plików, a także inne aplikacje UWP, których okna mogły być grupowane w tytułowe zestawy. Zastosowania bardzo łatwo sobie wyobrazić, a zalety doceniłby w zasadzie każdy, kto kopiuje pliki między katalogami czy szuka istotnych dokumentów.

Chociaż przez wiele tygodni rozwój Sets w Windowsie szedł pełną parą, nagle musiało wydarzyć się coś, co przekreśliło realizację tego - co by nie mówić - świetnego pomysłu, który znacznie zwiększyłby radość korzystania z leciwego już Eksploratora. Premierę Sets najpierw przesunięto w czasie, a później po prostu anulowano. Funkcja nigdy nie trafiła do stabilnego Windowsa 10, choć film pokazujący jak ma działać z aplikacjami UWP do dzisiaj jest dostępny na oficjalnym kanale Windowsa w serwisie YouTube:

Światełko nadziei pojawiło się na początku ubiegłego roku, kiedy wzmianka o kartach Sets pojawiła się nowym wówczas SDK. Choć nie był to żaden konkret, nadzieja na uzupełnienie Windowsa o karty w Eksploratorze wróciła, ale niestety na krótko. Późniejsze kompilacje testowe i zapowiedzi Microsoftu nie potwierdziły, by funkcja Sets miała się pojawić w systemie.

Windows 11 także bez kart Sets

Finalnie szkoda więc, że Microsoft nie zdecydował się na powrót do pomysłu kart Sets w przypadku Windowsa 11. Tutaj co prawda jeszcze wiele się może wydarzyć (dostępne są teraz tylko testowe, wciąż rozwijane kompilacje), jednak w praktyce można zakładać, że gdyby wdrożenie kart w Eksploratorze było planowane, Microsoft zapowiedziałby je już podczas prezentacji Windowsa 11 obok szeregu innych istotnych zmian.

W efekcie karty Sets to przeszłość, do której producent widać nie chce w najbliższym czasie wracać. Wytrwali czekają jednak na to w praktyce już od ponad 4 lat - o planach stworzenia Sets było wiadomo jeszcze na kilka miesięcy przed testowym wdrożeniem w listopadzie 2017 roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)