WinUAE 3.0: jeszcze lepsza emulacja Amigi

WinUAE 3.0: jeszcze lepsza emulacja Amigi04.01.2015 17:09
WinUAE 3.0: jeszcze lepsza emulacja Amigi
Redakcja

W całym świątecznym i noworocznym zgiełku niemal niezauważony pozostał pewien specyficzny prezent – jakiś czas temu zadebiutowała trzecia wersja programu WinUAE, który jest emulatorem komputera Amiga dla systemu Windows. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób skorzystać z aplikacji i gier ze starego sprzętu, którego już nie posiadamy, lub który już po prostu nie działa.

Zmiany widać już w chwili pobrania najnowszej wersji: po zainstalowaniu wstępna konfiguracja jest w zasadzie gotowa i będzie użyteczna dla wielu użytkowników. Do działania wystarczy odpowiedni ROM, a także pliki dyskietek programu lub gry, które zechcemy uruchomić. To oczywiście nie koniec zmian: nowa wersja poszerza już i tak bardzo rozbudowane możliwości tej aplikacji. Teraz pozwala ona na emulację PPC CPU, dysku twardego A590 XT, a także CDTV-CR. Poprzez odpowiednie komunikaty dotyczące wysuwania i wsuwania nośników, a także automatycznego przełączania urządzeń wejściowych jej obsługa powinna być jeszcze prostsza.

350129646131767233

Oczywiście poprawiono zgłaszane i znalezione w poprzedniej wersji błędy, jak emulację PCMIA IDE, a także zaktualizowano niektóre dostępne do tej pory elementy – obecnie WinUAE obsługuje np. karty Z2 RAM. Narzędzie wyposażone jest w wiele opcji dostosowywania (między innymi parametry procesora, karty graficznej i innych podzespołów oraz monitora) i może pochwalić się intuicyjnym interfejsem, dzięki któremu korzystanie z programu nie powinno sprawić kłopotów. Co ciekawe, WinUAE pozwala na sterowanie za pomocą klawiatury, bądź też różnego typu kontrolerów. Pozwala nawet na emulację dźwięków stacji dyskietek: nie zabraknie więc i tego odgłosu gdy zdecydujemy się powrócić do wspomnień.

WinUAE jest zgodny z komputerami Amiga o oznaczeniach A500, A500+, A600, A1000, A1200, A2000, A3000, A4000 oraz CD32. Wśród obsługiwanych obrazów dysków warto wymienić przede wszystkim ADF, ADZ, GZ, DMS oraz FDI. Program w najnowszej wersji znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu. Zapraszamy do jego pobierania, a także dzielenia się wrażeniami. Czy czasami wracacie jeszcze za pomocą tego typu oprogramowania do starych, ale ciągle atrakcyjnych tytułów?

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)