Wirtualna rzeczywistość ma wspomóc poszukiwania leku na raka

Wirtualna rzeczywistość ma wspomóc poszukiwania leku na raka

Źródło: BBC Tech / CRUK
Źródło: BBC Tech / CRUK
Piotr Urbaniak
27.12.2018 07:00

Leczenie chorób nowotworowych to temat rzeka: przedmiot licznych debat medycznych i quasi-medycznych, oś setek teorii spiskowych i, wreszcie, problem spędzający sen z powiek naukowcom na całym świecie. Nic więc dziwnego, że systematycznie pojawiają się nowe propozycje procesów terapeutycznych czy chociaż rozwiązań, które badania nad tymi procesami mają wspomóc. Najnowszy pomysł dotyczy użycia rzeczywistości wirtualnej.

Naukowcy z grupy Cancer Research z Uniwersytetu w Cambridge (CRUK) opracowali cyfrowy model tkanki nowotworowej, wokół którego – dzięki technologii VR – można się dosłownie przespacerować. Według pomysłodawców, pozwoli to na lepsze zrozumienie choroby i usprawni jej zwalczanie. Projekt w całości sfinansowano z puli grantów naukowych na badania nad walką z rakiem.

Zaledwie 1 mm² tkanki

Co ciekawe, model powstał z fragmentu tkanki o powierzchni zaledwie 1 mm², który pobrano od pacjentki z guzem piersi. Taki fragment zawiera około 100 tys. komórek rakowych. Materiał pocięto na dziesiątki plastrów, które następnie wybarwiono markerami, by pokazać budowę cząsteczkową i charakterystykę DNA. Graficy komputerowi zamienili obraz spod mikroskopu elektronowego na trójwymiarowy model o wielokrotnym powiększeniu.

Źródło: BBC Tech / CRUK
Źródło: BBC Tech / CRUK

Po założeniu gogli VR, każdy lekarz i inny specjalista może wybrać się na spacer po wirtualnym laboratorium, wokół szklanej kuli eksponującej zarażoną tkankę. Ponadto, stworzone oprogramowanie dopuszcza wejrzenie wgłąb próbki, z uwolnioną kamerą. Koordynatorka projektu, prof. Karen Vousden z CRUK, zachwala realizację za niespotykaną dotąd interaktywność.

– Zrozumienie, w jaki sposób komórki rakowe wchodzą w interakcje ze sobą i ze zdrową tkanką, ma kluczowe znaczenie, jeśli zamierzamy opracować nowe terapie. Patrzenie na nowotwory przy użyciu tego nowego systemu jest o wiele bardziej dynamiczne niż statyczne wersje 2D, do których jesteśmy przyzwyczajeni – mówi specjalistka w krótkim wywiadzie dla BBC Tech.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)