Wirtualny Wszechświat. Każdy może go pobrać na komputer

Wirtualny Wszechświat. Każdy może go pobrać na komputer

Naukowcy stworzyli kopię Wszechświata
Naukowcy stworzyli kopię Wszechświata
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
13.09.2021 14:03

Naukowcy stworzyli symulację Uchuu, która jest największą i najbardziej szczegółową symulacją Wszechświata, jaka kiedykolwiek powstała. Każdy może ją pobrać na swój komputer. Jest jednak jeden warunek. Trzeba mieć 100 terabajtów wolnego miejsca na dysku twardym.

Dzięki symulacji można zobaczyć m.in. jaką rolę we Wszechświecie odgrywa ciemna materia czy ciemna energia. Jak zaznacza serwis Universe Today, symulacja "zawiera 2,1 biliona "cząstek" w przestrzeni o średnicy 9,6 miliarda lat świetlnych. Symulacja modeluje ewolucję wszechświata na przestrzeni ponad 13 miliardów lat". Nie skupia się na powstawaniu gwiazd i planet, lecz na zachowaniu ciemnej materii w rozszerzającym się Wszechświecie.

Wirtualny Wszechświat na wyciągnięcie ręki

Wirtualny Wszechświat, który stworzyli eksperci, jest na tyle szczegółowy, że można w nim zidentyfikować nawet takie elementy jak gromady galaktyk czy halo ciemnej materii. Praca nad tak dokładnym modelem wymagała ogromnej mocy obliczeniowej i pamięci masowej.

Universe Today podaje, że do wygenerowania symulacji zespół wykorzystał ponad 40 tys. rdzeni procesorów, 20 milionów godzin pracy komputera i wyprodukował ponad 3 petabajty danych. Można to porównać do 3000 terabajtów lub 3 milionów gigabajtów. Na szczęście naukowcy skompresowali wszystko do zaledwie 100 terabajtów pamięci masowej. To wciąż ogromna ilość danych, ale dane można przechowywać na jednym dysku.

Jeśli nie chcesz pobierać wirtualnej kopii Wszechświata na swój komputer, możesz uzyskać do niej dostęp online. Są to jednak surowe dane, które naukowcy udostępnili na stronie skiesanduniverses.org. Szczegółowa kosmiczna symulacja Uchuu pozwala zajrzeć do Wszechświata. Ma też walory naukowe. Przykładowo, może być wykorzystywana przez naukowców zajmujących się eksploracją danych naukowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)