Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Huami Amazfit Bip — polacy nie gęsi (spolszczenie interfejsu)

Mając chwilę wolnego czasu postanowiłem przejść przez ścieżkę zmiany oprogramowania w Amazfit Bip na przetłumaczone z Chińskiego na angielski (a może i polski). Proces opisywany w społeczności facebokowej lub na forum xda-developers, wydaje się nieskomplikowany.

W pierwszym kroku warto dowiedzieć się z jakiego firmware korzysta nasz egzemplarz Amazfit Bip. W moim przypadku była to kompilacja oznaczona numerkiem 0.0.8.74, która jest zagnieżdżona w aplikacji Mi Fit (3.0.5) - pobranej z Google Play. Tak, aktualizację dla tego zegarka również idą tą samą drogą co w MiBandach, czyli przez Bluetooth.
Odpowiednie pliki znajdują się we wnetrzu apk Mi Fit. Te przeznaczone dla Amazfit Bip noszą nazwę Mili_chaohu.* (.fw, .gps, .res).

Znaleźli się oczywiście pasjonaci, którzy rozgryźli co w danym pliku się znajduje i podzielili się swoją wiedzą. Na githubie można znaleźć kanał amazfitbip, na którym kontrybutorzy udostępnili skrypty do analizy wymienionych wyżej plików i generowania własnych plików .fw, .res z własnymi tłumaczeniami.

Aby rozpocząć proces podmiany oprogramowania potrzebujemy pobrać niezbędne pliki:

Wszystkie pobrane pliki wrzucamy na telefon.

Aktualizujemy!

Przed zmianą firmware ważne, aby Bip był zaktualizowany do ostatniej wersji dostępnej w zainstalowanej Mi Fit. Ja używam wersji z Google Play, czyli 3.0.5, która zawiera oprogramowanie numer 0.0.8.74 (wiem że się powtarzam).

W opcjach Mi Fit włączamy wykrywalność zegarka Bip po Bluetooth i odparowujemy go.

Instalujemy aplikację Gadgetbridge. Następnie otwieramy aplikację ją i nadajemy jej wszystkie uprawnienia. Dzięki czemu Bip sparuje się.

Teraz musimy za pomocą menedżera plików (w moim przypadku to Solid Explorer) zaznaczyć pierwszy plik *.res do instalacji i wybrać opcję “FW/ App installer”. Dalej tylko musimy tapnąć w przycisk "Install" i poczekać na zakończenie procesu. Tą samą czynność powtarzamy dla pliku *.fw.
Pamiętaj, że zmianę firmware robisz na własną odpowiedzialność!
Ważne, aby kolejność plików została zachowana, ponieważ po aktualizacji pliku *.fw nasz Bip automatycznie zrestartuje się. Jeśli wykonamy tę czynność na odwrót możemy uwalić urządzenie. Po zakończeniu flashowania można usunąć Gadgetbridge z systemu i cieszyć się nowym tłumaczeniem interfejsu.

W tym wpisie wykorzystałem firmware w wersji 0.0.8.74 wygenerowany przez użytkownika @tomurbanowicz z forum miuipolska.pl. Chociaż przyznam, że jestem na etapie tworzenia tłumaczenia alternatywnego, ale idzie mi po grudzie ;)

wojtekadmas

 

sprzęt porady

Komentarze

0 nowych
ArtiDiTu   3 #1 14.09.2017 20:35

Dzięki, dobrze wykonana praca. Zastanawiam się jeszcze nad zakupem , ale szukam czegoś z pomiarem ciśnienia.

  #2 15.09.2017 08:05

Z pomiarem ciśnienia jest qs80. Opaska ale jak za 10$ można zaryzykować. Ja czekam na przesyłkę.

januszek   22 #3 15.09.2017 12:38

@ArtiDiTu: Pomiar ciśnienia zegarkiem to jeszcze scifi, niestety.

corell   4 #4 23.09.2017 21:30

tu jest najnowsza wersja softu (w artykule podlinkowany jest post zbiorczy z forum miuipolska): https://miuipolska.pl/forum/topic/29051-amazfit-bip-oraz-mifit-modyfikacje/

  #5 24.09.2017 13:08

wolalbym zainstalowac tam zwyklego linuxa albo tizen jako nakladke, albo wrecz tylko tekst i ncurses. Niewiele na prawde nam trzeba, ale to co jest potrzebne zawsze jest specyficzne

wojtekadams   19 #6 25.09.2017 10:29

@corell: ten wątek powstał później niż mój wpis. @tomurbanowicz wcześniej pisał w wątku który podlinkowałem, ale dzięki za aktualizację informacji (podmieniłem link)!

Autor edytował komentarz w dniu: 25.09.2017 10:32
  #7 02.10.2017 17:33

WArto pamiętać że tłumaczenie będzie potrzebne przy każdej aktualizacji.
Mimo wszystko dla mniej zapalonych warto będzie dopłacić 20$ i kupićwersję z
angielskim.

wojtekadams   19 #8 02.10.2017 21:54

@pete7@[mention user=354524]wp.pl (niezalogowany)[/mention]: której jeszcze nikt w ręku nie miał