Wpadka Google'a. Algorytm bezpiecznego przeglądania flaguje niegroźne aplikacje

Wpadka Google'a. Algorytm bezpiecznego przeglądania flaguje niegroźne aplikacje
Piotr Urbaniak

09.12.2018 15:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do usługi Google Safe Browsing, strzegącej przeglądarki internetowe przed niechcianym kodem, wkradł się błąd. Flagowane są nawet całkowicie bezpieczne programy, a przedsiębiorstwo z Mountain View zdaje się być tym kompletnie niezainteresowane.

Nominalnie zadaniem Safe Browsing jest analiza stron internetowych podczas ich ładowania, w tle. Wprawdzie mechanizm ten opracowało bezpośrednio Google, ale obecnie implementuje go większość przeglądarek internetowych, nie tylko Chrome. Przykładowo, Firefox oraz Safari – także. Jeśli algorytm wykryje zagrożenie, nie dopuszcza do załadowania strony, wyświetlając odpowiedni monit.

Problem w tym, że Safe Browsing od końca listopada blokuje przy okazji wiele kompletnie niegroźnych treści, na co skarżyć zaczęli się deweloperzy. I nie, nie chodzi o żadne garażowe startupy, lecz firmy dobrze znane w środowisku – Greatis, Antibody Software, Scooter Software czy IBE Software.

Obraz

Co zabawne, te same programy nie są oznaczane jako szkodliwe przez należący do Google'a skaner VirusTotal, a sam Safe Browsing nie potrafi wskazać konkretnych uchybień. Zwrócona zostaje jedynie enigmatyczna notatka o możliwym niebezpieczeństwie. Następnie przeglądarka flaguje treść, ale użytkownik nie wie nawet z jakiego powodu tak się dzieje.

Na forum Google'a wysypało się kilka tematów, ale korporacja milczy, podczas gdy producenci i wydawcy oprogramowania tracą ruch. Podobno od 3 grudnia flagowanie stało się mniej agresywne, a mianowicie usługa nie blokuje już dostępu całkowicie, a tylko powiadamia o zagrożeniu. Niemniej w dalszym ciągu, jak nietrudno się domyślić, działa to na niekorzyść twórców.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także