Wsparcie po kanadyjsku: BlackBerry Priv dokona żywota z Androidem 6.0

Wsparcie po kanadyjsku: BlackBerry Priv dokona żywota z Androidem 6.0

Wsparcie po kanadyjsku: BlackBerry Priv dokona żywota z Androidem 6.0
11.09.2017 11:42

BlackBerry, po porzuceniu mobilnego systemu BlackBerry OS i tychwszystkich z nim urządzeń, których nie pokochał rynek, zwróciłosię całkowicie ku Androidowi. Symbolem tego zwrotu miał byćBlackBerry Priv – smartfon łączący z androidową platformą dwawyróżniki kanadyjskiej firmy, tj. fizyczną klawiaturę i najwyższypoziom bezpieczeństwa. Niestety jak się okazuje, BlackBerry towciąż BlackBerry, niezależnie od tego, który system operacyjny naswoich urządzeniach oferuje. BlackBerry Priv w praktyce też zostałporzucony, pozostając na wieki z Androidem 6.0 Marshmallow.

Zapowiedziany w 2015 roku BlackBerry Priv miał być ostatniąnadzieją Jeżyny na rynku mobilnym. Już jednak w momencie swojejpremiery nie oszałamiał specyfikacją, szczególnie w połączeniuz ceną. Smartfon z sześciordzeniowym Snapdragonem 808, 3 GB RAM,niezłą (18 Mpix Schneider-Kreuznach) kamerą główną i fatalnąkamerką do selfie oferowany był w Polsce w sieci Play za jedyne3379 zł. Usprawiedliwić go mogły jedynie niespotykana dziś jużwysuwana fizyczna klawiatura QWERTY oraz najwyższypoziom bezpieczeństwa: między innymi* *autorskimechanizm kontroli zasobów systemowych, w pełni kryptograficznieweryfikowany proces rozruchu, znacznie bezpieczniejszy niż w zwykłymAndroidzie mechanizm odblokowywania ekranu.

Obraz

Wszystko to jednak użytkownicyotrzymywali z Androidem 5.1.1. W kwietniu zeszłego roku smartfonotrzymałaktualizację do Androida 6.0 Marshmallow, rozszerzonego okolejne ulepszenia z zakresu bezpieczeństwa: nowego mechanizmuzarządzania uprawnieniami aplikacji w zakresie dostępu do danych,bardziej przejrzystych ustawień powiadomień oraz wsparcia dlapodpisów elektronicznych S/MIME w poczcie.

Mamy niemal połowę września2017 roku, czekamy na pierwsze smartfony z Androidem 8.0 – atymczasem BlackBerry Priv wciąż pracuje pod kontrolą Androida 6.0.I tak już zostanie do końca cyklu życia tego urządzenia.Obiecywane wieloletnie wsparcie i rozwój platformy software’owejgdzieś wyparowało. Alex Thurber, menedżer BlackBerry MobilitySolutions, przyznał w podcaście UTBBlogcast #100, że zebranie wszystkich partnerówniezbędnych do przygotowania Androida 7.0 na Priva jest bliskieniemożliwości.

Smartfon będzie otrzymywał wmiarę możliwości łatki bezpieczeństwa, ale na pewno nie zobaczyżadnych ulepszeń z tego zakresu, które wprowadziły Android 7.0 i8.0. Nie ma co liczyć na społeczność – do tej pory nie powstałżaden alternatywnyROM dla tego smartfonu. Nawet gdyby jednak takie firmware udałosię stworzyć, to wówczas Priv straciłby swoją główną zaletę,tj. odporność na malware i szpiegowskie ataki.

Alex Thurber potwierdził, żeostatni z produkowanych w Kanadzie smartfonów BlackBerry, modelKeyOne,otrzyma w przyszłości Androida 8.0. Nic jednak nie wiadomo co dolosów „przystępnych cenowo”, wyprodukowanych w Chinachsmartfonów DTEK50i DTEK60, które z BlackBerry mają już tylko logo i łatki dofirmware.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)