Współdzielenie myszy i klawiatury na wielu komputerach – poradnik

Współdzielenie myszy i klawiatury na wielu komputerach – poradnik

Współdzielenie myszy i klawiatury na wielu komputerach – poradnik
06.03.2017 14:41, aktualizacja: 06.03.2017 15:05

Do pracy często wykorzystujemy dziś więcej niż jeden komputer, dzięki czemu rośnie zapotrzebowanie na wygodne metody synchronizacji danych. I nie chodzi tutaj o wszelkiej maści cyberschowki, ale także o wygodę obsługi. Prezentujemy metodę, dzięki której za pomocą jednego zestawu urządzeń peryferyjnych – myszy i klawiatury – możemy obsługiwać dowolną liczbę komputerów z Windowsem.

Do współdzielenia wprowadzanych za pomocą myszki i klawiatury danych wykorzystamy program Input Director, który dostępny jest w naszej bazie. Zainstalować go należy na wszystkich komputerach, które chcemy synchronizować. Aby rozpocząć synchronizację, konieczne jest podłączenie ich do jednej sieci. Najważniejsze informacje na temat samych urządzeń znajdziemy na karcie Main programu Input Director.

Mechanizm synchronizacji opiera się na relacji master-slave, co ma duże znaczenie. Poprzez nadanie komputerowi statusu master, decydujemy, że to klawiatura i myszka podłączona do tego urządzenia będzie służyła także do usługi slave'a. Jeżeli zatem użytkownik posiada np. peceta, do którego podłączone są urządzenia peryferyjne, które mają także służyć do obsługi laptopa, to pecet powinien mieć status mastera, zaś laptop slave'a.

Element nr 4 – adres komputera potrzebny zarówno do odnalezienia mastera, jak i slave'a
Element nr 4 – adres komputera potrzebny zarówno do odnalezienia mastera, jak i slave'a

W panelu głównym (Main) programu Input Director widoczne są przyciski, które pozwalają kolejno na uruchomienie komputera w trybie master (1), w trybie slave (2) oraz wyłączenie synchronizacji (3). Niżej widoczne są dane dotyczące samego komputera (4), gdzie znajdziemy nazwę gospodarza oraz jego adres IP. Informacje te są kluczowe dla odnalezienie komputera w sieci lokalnej.

Konfiguracja slave'a. W polu nr 7 wpisujemy adres mastera z elementu nr 4 (zrzut powyżej)
Konfiguracja slave'a. W polu nr 7 wpisujemy adres mastera z elementu nr 4 (zrzut powyżej)

Konfigurację rozpoczynamy od komputera-slave'a. Konieczne jest do tego przejście do panelu Slave Configuration. Wybieramy tam opcję Allow any computers listed below to takie control (5), a następnie klikamy poniższy przycisk Add (6). Pojawi się wówczas nowe okno z polem Hostname (7). Tam wpisujemy adres IP Mastera, który widoczny jest w panelu głównym pierwszego komputera (patrz poprzedni zrzut ekranu, element nr 4). Przepisujemy adres i klikamy ok. Odtąd będzie on wyświetlany na liście masterów.

Konfiguracja mastera. W polu nr 9 wpisujemy adres slave'a
Konfiguracja mastera. W polu nr 9 wpisujemy adres slave'a

Następnie konieczna jest konfiguracja mastera, czyli komputera, do którego podłączona jest mysz i klawiatura. Przechodzimy tam do panelu Master Configuration i poniżej listy Slave Systems klikamy przycisk Add (8). W górnej części nowego okna znajdziemy pole Hostname (9), tutaj należy wprowadzić adres IP slave'a, który widoczny jest w panelu głównym na komputerze-slavie. Przebiega to zatem podobnie, jak w przypadku wcześniejszej konfiguracji mastera. Wariantywnie możemy także zaszyfrować ruch, chroniąc tym samym synchronizację hasłem.

Po wprowadzeniu poprawnych adresów, na obu komputerach przechodzimy do panelu Main, a następnie uruchamiamy synchronizację. Na komputerze-masterze naciskami przycisk pierwszy od góry, zaś na slavie drugi od góry. O sukcesie synchronizacji klawiatury i myszki dowiemy się dzięki dodatkowemu powiadomieniu. Warto zwrócić uwagę, że domyślnie synchronizowana jest także zawartość schowka. Wyłączyć tę funkcję można w panelu Global Preferences, odznaczając pozycję Share Clipboard.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)