WWDC 2011: Mac OS X Lion zaprezentowany

WWDC 2011: Mac OS X Lion zaprezentowany

Redakcja
06.06.2011 19:58, aktualizacja: 06.06.2011 20:37

Trwa właśnie prezentacja Steve'a Jobsa, która rozpoczęła tegoroczną konferencję Apple Worldwide Developers Conference. Prezentujemy na gorąco premierę nowych produktów firmy. Na początek nowy system Mac OS X Lion.

Podczas wystąpienia Steve Jobs zaprezentował kolejną wersję systemu Mac OS X. System otrzymał nazwę kodową „Lion” i, zgodnie z zapowiedzią z konferencji Back to the Mac, zbliża Maki do iOS. Apple wprowadził w nim 250 nowości. Poza zmianami w interfejsie użytkownika, jak szare ikonki Findera, prostokątne przyciski, przezroczyste paski przewijania czy nowa czcionka, do iOS upodabnia Liona również nowa aplikacja — Launchpad — wierna kopia ekranu domowego iPada. Również gesty wielodotykowe, których używać można do obsługi systemu (na urządzeniach posiadających touchpady), zostały ujednolicone z tymi znanymi z iOS. Programy mają możliwość pracy w natywnym trybie pełnoekranowym. Exposé, Spaces i Dashboard zostały połączone w Mission Control — aplikację pozwalającą jednocześnie na zarządzanie oknami, biurkami i z możliwością przejścia do Dashboarda.

Zarządzanie oknami zasługuje na szczególną uwagę, gdyż okna należące do jednej aplikacji są teraz prezentowane w formie grupy oznaczonej ikoną programu. Programy pracujące na dokumentach, na przykład edytory tekstu, mogą skorzystać z systemowego mechanizmu zapisywania wersji — Auto-Save i Versions. Nie jest to jednak zwykłe tworzenie dodatkowych kopii pliku, ale mechanizm zapisujący zmiany i dołączający je do dokumentu. Auto-Save współpracuje z systemowym mechanizmem automatycznego zapisywania plików. Z kolei za pomocą AirDrop będzie można w prosty sposób przesyłać materiały innym użytkownikom - podobnie jak w sieci P2P.

Poza tym przebudowano poszczególne programy jak Mail, iCal czy Safari. Przeglądarka poza trybem wygodnego czytania, została wyposażona w listę stron i dokumentów do przeczytania później. Szczególne miejsce na prezentacji miał program Mail, którego nowy interfejs nareszcie pozwala na przeglądanie poczty w formie wątków. Najnowsza wersja systemu Mac OS X nie trafi na półki sklepowe. Będzie dostępna wyłącznie z poziomu Mac App Store. Apple postawił na najniższą cenę - Mac OS X 10.7 będzie kosztować 29 dolarów, a pojawi się w sprzedaży w lipcu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)