Wykop nie będzie bronił mowy nienawiści, wyda dane użytkowników władzom

Wykop nie będzie bronił mowy nienawiści, wyda dane użytkowników władzom

Wykop nie będzie bronił mowy nienawiści, wyda dane użytkowników władzom
23.09.2015 14:04, aktualizacja: 23.09.2015 15:28

Administracja Wykopu przypomniała użytkownikom, że nie są w Sieci anonimowi i powinni pisać komentarze „z głową i poszanowaniem prawa”. Ostatnie wydarzenia wywołały falę pełnych nienawiści i wulgarnych komentarzy, a te z kolei spowodowały, że serwis dostaje liczne wnioski o wydanie informacji o użytkownikach.

W obliczu ostatnich wydarzeń i tego, jakie nastroje panują w Polsce, wielu wykopowiczów nie jest w stanie powstrzymać się przed komentarzami, które można potraktować jako nawoływanie do nienawiści i agresji przeciwko pewnym grupom ludzi. To oczywiście zwraca uwagę innych internautów, a także stojących na straży prawa. Administracja Wykopu nie ma narzędzi prawnych, by swoich użytkowników w takiej sytuacji bronić i odmówić wydania danych policji lub prokuraturze. Prędzej czy później dojdzie do punktu, w którym nie będzie mieć innego wyjścia, niż poddanie się nakazowi sądowemu.

350143104411789249

Ponadto administratorzy serwisu nie widzą powodu, by niektórych wykopowiczów chronić – i trudno się im dziwić. W wiadomości do użytkowników napisali:

Inną sprawą jest to, że nie widzimy powodu by bronić ludzi, którzy publicznie szerzą nienawiść, są przesadnie wulgarni i nawołują do agresji w stosunku do innych osób.

Dalej administratorzy przypomnieli, czym różni się wyrażanie własnych poglądów od obrażania pewnych grup osób, szerzenia nienawiści do pewnych grup osób i podżegania do krzywdzenia ich. Do publikacji tej notatki administratorów serwisu przekonały zapewne komentarze dotyczące uchodźców z Bliskiego Wschodu, ale nie tylko oni są zalewani nienawiścią. Stowarzyszenie przeciw antysemityzmowi i ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita prowadzi kilka spraw dotyczących mowy nienawiści skierowanej przeciwko Żydom.

Reakcje wykopowiczów na apel administratorów są oczywiście różne. Wiele osób pochwala apel i przypomina artykuły 256 i 257 Kodeksu Karnego, mówiące o rasizmie i propagowaniu faszyzmu lub totalitaryzmu, za które grożą kary pozbawienia wolności. Nie brak też komentarzy wykopowiczów, którzy nie widzą różnicy między prośbą o kulturę i poszanowanie prawa a cenzurą i kneblowaniem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (215)