Wykop nie będzie bronił mowy nienawiści, wyda dane użytkowników władzom

Wykop nie będzie bronił mowy nienawiści, wyda dane użytkowników władzom

23.09.2015 14:04, aktual.: 23.09.2015 15:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Administracja Wykopu przypomniała użytkownikom, że nie są w Sieci anonimowi i powinni pisać komentarze „z głową i poszanowaniem prawa”. Ostatnie wydarzenia wywołały falę pełnych nienawiści i wulgarnych komentarzy, a te z kolei spowodowały, że serwis dostaje liczne wnioski o wydanie informacji o użytkownikach.

W obliczu ostatnich wydarzeń i tego, jakie nastroje panują w Polsce, wielu wykopowiczów nie jest w stanie powstrzymać się przed komentarzami, które można potraktować jako nawoływanie do nienawiści i agresji przeciwko pewnym grupom ludzi. To oczywiście zwraca uwagę innych internautów, a także stojących na straży prawa. Administracja Wykopu nie ma narzędzi prawnych, by swoich użytkowników w takiej sytuacji bronić i odmówić wydania danych policji lub prokuraturze. Prędzej czy później dojdzie do punktu, w którym nie będzie mieć innego wyjścia, niż poddanie się nakazowi sądowemu.

Obraz

Ponadto administratorzy serwisu nie widzą powodu, by niektórych wykopowiczów chronić – i trudno się im dziwić. W wiadomości do użytkowników napisali:

Inną sprawą jest to, że nie widzimy powodu by bronić ludzi, którzy publicznie szerzą nienawiść, są przesadnie wulgarni i nawołują do agresji w stosunku do innych osób.

Dalej administratorzy przypomnieli, czym różni się wyrażanie własnych poglądów od obrażania pewnych grup osób, szerzenia nienawiści do pewnych grup osób i podżegania do krzywdzenia ich. Do publikacji tej notatki administratorów serwisu przekonały zapewne komentarze dotyczące uchodźców z Bliskiego Wschodu, ale nie tylko oni są zalewani nienawiścią. Stowarzyszenie przeciw antysemityzmowi i ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita prowadzi kilka spraw dotyczących mowy nienawiści skierowanej przeciwko Żydom.

Reakcje wykopowiczów na apel administratorów są oczywiście różne. Wiele osób pochwala apel i przypomina artykuły 256 i 257 Kodeksu Karnego, mówiące o rasizmie i propagowaniu faszyzmu lub totalitaryzmu, za które grożą kary pozbawienia wolności. Nie brak też komentarzy wykopowiczów, którzy nie widzą różnicy między prośbą o kulturę i poszanowanie prawa a cenzurą i kneblowaniem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (215)