Wypróbuj go na swoim PC: Android 4.4 „KitKat” dla architektury x86 już dostępny do testów

Wypróbuj go na swoim PC: Android 4.4 „KitKat” dla architektury x86 już dostępny do testów

Wypróbuj go na swoim PC: Android 4.4 „KitKat” dla architektury x86 już dostępny do testów
11.08.2014 15:02

W ostatni weekend deweloperzy Androida pochwalili się wydaniempierwszej publicznej wersji testowej swojego systemu 4.4 KitKat, wwersji przeznaczonej dla mikroprocesorów z rodziny x86. Wbrew temuco można by sądzić, nowy system przeznaczony jest nie tylko natelefony i tablety z procesorami Atom, których od czasów ostatnichtargów Computex widać coraz więcej. Wydanie 4.4 R1 możecie takżesprawdzić na własnych PC – jako system dla np. netbookówsprawdza się bardzo dobrze.

Oznaczone numerem 4.4 R1 pierwsze stabilne wydanie KitKata naprocesory x86 bazuje na kodzie Androida 4.4.2. Deweloperzyzapewniają, że wprowadzono do niego zmiany, które zapewnić mająnajwyższą stabilność pracy na platformach x86 – w szczególnościtabletach i netbookach. Lista poprawek przekonuje, że faktycznie takbyć powinno, choć oczywiście nikt nie zagwarantuje, że KitKat x86będzie działał dobrze na każdym sprzęcie.

Na domyślnej przeglądarce Androida nasz portal działa bez zarzutu
Na domyślnej przeglądarce Androida nasz portal działa bez zarzutu

Jądrem tego Androida jest Linux 3.10.52, z z całym zbioremdodatkowych sterowników, przynoszących m.in. sprzętowąakcelerację grafiki po OpenGL ES dla Radeonów i zintegrowanejgrafiki Intela. Do tego warto wspomnieć o pełnym wsparciu dlamodemów 3G od Huawei, obsłudze większości czipów WiFi iBluetooth, Ethernetu, kamerek webowych, akcelerometrów i gładzikówz wielodotykiem (multi-touch).

KitKat x86 potrafi symulować kartę SD na pamięci masowejkomputera, automatycznie montuje podłączone karty SD i pamięciUSB, obsługując najpopularniejsze systemy plików, w tym FAT32,exFAT, NTFS i EXT4. W warstwie interfejsu oferuje domyślnie dobrzeznany launcher aplikacji Trebuchet, pozwala też na wykorzystanie doośmiu oddzielnych kont użytkowników.

Dlaczego Android, a nie GNU/Linux? Właśnie dlatego
Dlaczego Android, a nie GNU/Linux? Właśnie dlatego

Największym (i bardzo poważnym) problemem, jaki napotkaliśmytestując tego Androida na redakcyjnym ThinkPadzie było niedziałanieusypiania i wybudzania. Autorzy zdają sobie sprawę z tej kwestii,obiecując rychłe przygotowanie łatek dla dotkniętych tymsystemów. Niekiedy też można napotkać na problemy przyinstalowaniu aplikacji ze sklepu Play – jednak zwykle ponowna próbainstalacji przynosi oczekiwany efekt. Jeśli chcecie sami wypróbowaćmożliwości wydania R1, to zapraszamy do pobrania obrazu ISO zestrony domowejprojektu. Pozwala on zarówno na wypróbowanie systemu w trybieLiveCD, jak i zainstalowanie go bezpośrednio na dysk.

Czy Android na PC ma sens? Wbrew pozorom, może to być bardzodobry wybór dla tych wszystkich, którzy szukają prostegośrodowiska uruchomieniowego dla niewielkich komputerków. Skromnewymagania sprzętowe pozwalają w ten sposób „ożywić” nawetnetbooki pierwszej generacji (takie jak Asusy EEE). Ogromnabiblioteka oprogramowania dla Androida w wielu wypadkach uczyni tolepszym rozwiązaniem, niż instalowanie na takich maszynach lekkichdystrybucji GNU/Linuksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)