Wystartowała konferencja Google I/O

Wystartowała konferencja Google I/O

15.05.2013 18:56

Punktualnie o 18:00 rozpoczęła się prezentacja otwierająca Google I/O. Prezentacje można oglądać na żywo na YouTube oraz na stronie Google I/O w ramach portalu dla deweloperów.

Prezentację otwierającą poprowadzili najważniejsi w świecie Androida, Chrome i aplikacji Google pracownicy firmy z Mountain View: Sundar Pichai, Vic Gundotra, Hugo Barra, Ellie Powers i Chris Yerga to tylko niektórzy z nich. Android zaczął skromnie, ale obecnie jest aktywowany już na 900 milionach urządzeń. To dopiero początek jego podróży, bo większość Świata (Azja, Ameryka Południowa, Afryka) jeszcze nie została podbita. Ekosystem zanotował 48 miliardów instalacji aplikacji z Play, z czego 2,5 miliarda miało miejsce w ciągu ostatnich 6 tygodni. W ciągu 4 pierwszych miesięcy tego roku Google wypłacił deweloperom więcej, niż w ciągu całego zeszłego roku

900 million Android activations!

Hugo Barra zaprezentował możliwości nowych API związanych z lokalizacją i mapami Google, o których już dziś troszkę mogliśmy się dowiedzieć. Po pierwsze, Fused Location Provider wykorzysta wszystkie dostępne sensory, aby uzyskać informacje niezbędne do określenia lokalizacji. Co ważne, będzie on zużywał 1% energii, jaką „zjadały” poprzednie metody. Geofencing pozwoli deweloperom zagwarantować, że aplikacja zareaguje na fakt, że posiadacz smartfonu wejdzie do jakiejś strefy, Activity Recognition zaś zapewni sposób na rozpoznanie, jak się właśnie poruszamy (pieszo, samochodem, rowerem…), bez używania do tego GPS. Dziś w agendzie znalazła się też prezentacja poświęcona Google Maps, więc będziemy mieli okazję bliżej przyjrzeć się nowościom w tej dziedzinie.

Obraz

Po nieudanej demonstracji możliwości nowej platformy do gier, przyszła kolej na środowisko dla programistów — bazujące na IntelliJ IDEA Community Edition Android Studio. Środowisko zostało wyposażone między innymi w możliwość podglądania aplikacji na różnych rozmiarach ekranów i w różnych językach. Wszystkie zmiany są prezentowane na żywo, a dodatkowo na belce edytora pojawią się kolory i wykorzystane grafiki, ale to dopiero początek jego możliwości. Ellie Powers zaprezentowała inne przydatne dla deweloperów narzędzie — Google Play Developer Console. W tym panelu znajdziemy narzędzia niezbędne do znalezienia tłumacza, statystyki sprzedaży czy informacje o skuteczności reklam. Ponadto, w ramach Google Play będzie możliwe prowadzenie testów aplikacji w zamkniętych grupach lub na przykład z udziałem 10% użytkowników.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)