Wyszukiwanie w Google w czasie rzeczywistym

Strona głównaWyszukiwanie w Google w czasie rzeczywistym
14.09.2009 22:11
Wojciech Cybulski
Wojciech Cybulski

Google pozwala na zawężenia wyników zapytania do stron, które zostały zaindeksowane przez wyszukiwarkę w ciągu ostatniego roku, miesiąca, tygodnia lub 24 godzin. Nie jest to żadna nowość, dostęp do tej funkcjonalności uzyskujemy klikając w link Szukanie zaawansowane znajdujący się na stronie głównej Google.

Okazuje się jednak, że odpowiednie zmodyfikowanie zapytania poprzez edycję adresu URL może pozwolić na ograniczenie wyników do stron zaindeksowanych nawet 1 sekundę temu. Jak to zrobić? Gdy zawęzimy odpowiedź Google do ostatnich 24 godzin, w naszym adresie URL pojawi się fragment qdr:d. Wartość po dwukropku oznacza żądany przedział czasowy, który możemy modyfikować: d – dzień, n – minuta, s – sekuda. Chcąc wyświetlić wyniki z ostatnich 300 sekund pracy robota indeksującego wystarczy wartość qdr:d na qdr:s300.

Ta nieoficjalna funkcjonalność odkryta przez Rana Geva sprawia, że Google może być wyszukiwarką działającą w czasie rzeczywistym, zdolną wyszukiwać strony, które pojawiły się w sieci kilka chwil temu i zostały błyskawicznie zaindeksowane w bazie danych. Być może opisana funkcjonalność zostanie przez Google oficjalnie wprowadzona do wyszukiwarki dając Internautom niespotykane wcześniej możliwości pozyskiwania najświeższych informacji.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)