Wzrost cen u Intela wodą na młyn dla AMD. Znana sieć sprzedaje w 70 proc. Ryzeny

Wzrost cen u Intela wodą na młyn dla AMD. Znana sieć sprzedaje w 70 proc. Ryzeny28.09.2018 13:36
Źródło: Reddit
Źródło: Reddit

Obserwując sukcesywne podwyżki cen procesorów Intela, można było się spodziewać, że konsumenci wkrótce zaczną poszukiwania alternatywnych rozwiązań, a tu możliwy beneficjent był i wciąż jest tylko jeden: AMD. Nic więc dziwnego, że statystyki „czerwonych” z miesiąca na miesiąc idą w górę. Jednak chyba nikt nie spodziewał się aż takich wzrostów.

Jak dowiadujemy się z zestawienia opublikowanego przez niemiecką sieć sklepów Mindfactory, na dzień dzisiejszy, 28 września 2018 r., układy z rodziny Ryzen i im pokrewne stanowią ponad 70 proc. sprzedawanych (w tej sieci) procesorów.

Tymczasem jeszcze na początku bieżącego miesiąca obaj duopoliści szli łeb w łeb, a pierwszą połowę 2018 r, ze średnim udziałem na poziomie około 55 proc., zwycięsko kończyli „niebiescy”. Jakby nie patrzeć, dla firmy z Sunnyvale oznacza to wzrost sprzedaży na poziomie sięgającym 30 p.p. To nieczęste zjawisko w branży, szczególnie zważywszy na brak jakiejkolwiek bardziej znaczącej premiery, a budowanie tego wyniku wyłącznie w oparciu o już wcześniej dostępne produkty. (Nie oszukujmy się, to nie Athlon 200GE napędza tutaj słupki).

350252675755239361

A o co zatem chodzi? Odpowiedź jest prosta: ceny. Podczas gdy od czerwca, zgodnie z wykresami Mindfactory, układy AMD nieznacznie potaniały, sprzęt Intela okazuje się nawet 50 proc. droższy niż wyjściowo. Przykładowo, sześciordzeniowy model Core i5-8600K, który debiutował w cenie 273 euro, a z czasem dostępny był nawet za 240 - 250 euro, obecnie kosztuje bagatela 339 euro. To czyni go droższym nawet od topowego Ryzena 7 2700X z ośmioma rdzeniami i szesnastoma wątkami, którego aktualnie można nabyć w Mindfactory za 309 euro.

W tej sytuacji niezmiernie trudno się dziwić, że większość klientów stawia na AMD. Pod względem stosunku wydajności do ceny „czerwoni” aktualnie wprost tłamszą rywala.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)