XDA chce pożegnać aplikacje Google'a i dać użytkownikom Androida „wolność technologiczną”

XDA chce pożegnać aplikacje Google'a i dać użytkownikom Androida „wolność technologiczną”

03.06.2013 20:32, aktualizacja: 04.06.2013 17:10

Powodów, dla których używanie aplikacji Google'a jest ryzykowne i niekorzystne, jest mnóstwo — nie mamy możliwości powiedzenia Google'owi, czego nie powinien o nas zapisywać, nie wiemy co się dokładnie dzieje z naszymi danymi (a nie jest ich wcale mało — wystarczy spojrzeć na Dashboard) i w każdej chwili możemy utracić dostęp do pewnych usług, lub do konta w całości, gdyż zmieni się regulamin, „podpadniemy” albo usługa zostanie zwyczajnie wyłączona i nie doczeka się zamiennika. Jest też ryzyko włamania, awarii, wycieku danych i wielu innych katastrof, które mogą spowodować, że użytkownik pożałuje, że nie skorzystał z alternatywnych rozwiązań. Niestety, nie zawsze są one łatwo dostępne.

Obraz

Załoga XDA Developers zamierza przeprowadzić i opisać serię eksperymentów związanych z odejściem od aplikacji i usług Google'a na Androidzie. Zadanie nie będzie proste, co świetnie (mimo że jest już trochę nieaktualna) ilustruje powyższa infografika z serwisu Copy Press. Pod hasłem Say Sayonara to Google Apps w dziale poświęconym Androidowi publikowane będą kolejne artykuły prezentujące jak można wyjść poza te zamknięte, dostarczone przez Google aplikacje. Autor zapowiedzi zaznacza, że jego celem nie jest oczernianie producenta Androida i docenia, jak gigant stara się informować o zbieranych danych… po prostu za mało kontroli nad nimi leży w rękach użytkowników i za mało mówi się o możliwościach wyboru.

Na pierwszy ogień pójdzie uwolnienie się od Google Play oraz uzasadnienie dlaczego warto odizolować się od domyślnej platformy dystrybucji aplikacji. Data publikacji niestety nie została podana.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)