Xiaomi i OPPO pokazują smartfony z aparatem pod ekranem – to będzie koniec ery wcięć

Xiaomi i OPPO pokazują smartfony z aparatem pod ekranem – to będzie koniec ery wcięć

Xiaomi pracuje nad smartfonem z przednim aparatem pod ekranem (Getty Images)
Xiaomi pracuje nad smartfonem z przednim aparatem pod ekranem (Getty Images)
Oskar Ziomek
04.06.2019 18:52, aktualizacja: 04.06.2019 21:36

Firmy Xiaomi oraz OPPO pracują nad smartfonami z przednim aparatem ukrytym pod wyświetlaczem. To rozwiązanie, na które czekali chyba wszyscy użytkownicy smartfonów od momentu pojawienia się "notcha", czyli specyficznego wcięcia w wyświetlaczu, gdzie ukryte są czujniki i aparat do autoportretów.

Jak się okazuje, producenci są na dobrej drodze, by pozbawić smartfon jakichkolwiek wcięć w wyświetlaczu i zaoferować ekran wypełniający cały front. Pod wyświetlaczem udało się już wcześniej ukryć wibrujące elementy zastępujące typową słuchawkę, czujniki oświetlenia i – stosunkowo niedawno – czytniki linii papilarnych.

Pozostał więc tylko obiektyw aparatu, ale i na to wcześniej znalazły się różne sposoby. Chociaż wszystko zaczęło się od wspomnianego "notcha", potem nadszedł także czas na dziury w ekranach, jak w przypadku Samsungów Galaxy S10 czy automatyczne mechanizmy, na różne sposoby wysuwające przednie aparaty z obudowy.

Na Twitterze w niedużym odstępie czasu pojawiły się niedawno krótkie filmy prezentujące możliwości smartfonów OPPO oraz Xiaomi. Obydwie firmy pokazały, że dysponują już – przynajmniej na potrzeby testów – smartfonami z przednimi kamerami ukrytymi pod wyświetlaczami. Możliwe, że będą to pierwsze modele na rynku, które zaoferują takie rozwiązanie.

Aparat pod ekranem według Xiaomi

W przypadku Xiaomi na prezentacji wideo się nie skończyło. Niewiele później na Twitterze pojawiły się pierwsze grafiki informujące o technicznym podejściu do realizacji takiego projektu. Aby aparat ukryty pod wyświetlaczem mógł działać, zastosowany ekran jest "przezroczysty". Po włączeniu przedniego aparatu, górny obszar wyświetlacza wyłącza się, co wystarcza, by światło trafiło do obiektywu.

Co interesujące, szkło przykrywające wyświetlacz jest w tym przypadku elementem optycznym całego układu. Jak podaje Xiaomi, materiał to słabo odbijające światło szkło o wysokiej przepuszczalności. Ukryty pod nim aparat będzie miał rozdzielczość 20 megapikseli.

Więcej szczegółów nie jest na razie znanych. Możliwe, że opisywana technologia pojawi się po raz pierwszy w Xiaomi Mi MIX 4. Pierwsza generacja tego smartfona była bowiem jednym z pierwszych urządzeń na rynku, w którym zdecydowano się zastosować wyraźnie mniejsze ramki ekranu, wyróżniające się na tle innych powszechnych wówczas smartfonów. Kolejne przełomowe rozwiązanie, czyli opisywany aparat pod ekranem, może się więc pojawić w następnym modelu tej serii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)