Recenzja Intel Compute Stick

Przez ostatnie 14 dni testowałem mini komputer od firmy Intel - tytułowy Compute Stick. Czy pomimo początkowych wątpliwości jest to warty uwagi sprzęt? Czy spełnia on pokładane w nim oczekiwania? Czy faktycznie da się zrobić dobrze działający sprzęt w tak małej obudowie? Między innymi na te pytania odpowiem w dzisiejszej recenzji.

Specyfikacja


 • Procesor Intel Atom Z3735F (4 rdzenie, 1.83 GHz, 2 MB cache)
 • RAM 2 GB (SO-DIMM DDR3, 1333 MHz)
 • Karta graficzna: Intel HD z pamięcią współdzieloną
 • Pamięć: 32 GB eMMC
 • Dźwięk: zintegrowana karta dźwiękowa zgodna z Intel High Definition Audio
 • Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth
 • USB 3.0, HDMI, czytnik kart pamięci - 1 szt.
 • Microsoft Windows 8.1 PL with Bing
 • Wysokość/ Szerokość / Głębokość 12.5/37.6/ 103.4 mm
 • Zasilacz, kabel USB, kabel HDMI

Intel Compute Stick - sterowanie

Do sterowania MiniPC możemy użyć nie tylko zwykłego zestawu mysz (touchpada) + klawiatura, ale też instalowanej na smartfonie i komputerze aplikacji Intel Remote, która posiada klawiaturę i gładzik. Osobiście uważam, że jest to najwygodniejszy sposób sterowania komputerem, który jest podpięty pod telewizor. Dobrym rozwiązaniem jest też standardowa mysz + tablet/smartfon z odpaloną aplikacją wyświetlającą klawiaturę.

Realizacja planów testowych

Większość planów udało się zrealizować - tych z komentarzy, jak i własnych. Wydajność Intel Compute Stick jest zaskakująco dobra - praca z dokumentami, czy multimedia nie były dla ICS'a żadnym problemem. Na próbę uruchomiłem nagrany jakiś czas temu na potrzeby recenzji filmic w jakości 4K. Odtwarzanie było płynne.

widoczne poniżej cytaty pochodzą z komentarzy pod poprzednim wpisem o ICS.

temperatury, wydajność

Patrząc po raz pierwszy na to, w jak małej obudowie upakowano komputer miałem spore wątpliwości co do działania układu chłodzenia, czy też wydajności komputera. Testy rozwiały moje wątpliwości - układ chłodzenia całkiem dobrze radzi sobie z wydzielanym ciepłem. Obudowa oczywiście ma tendencję do nagrzewania się, ale moim zdaniem wszystko jest w normie ponieważ ICS nadal może być wzięty do ręki bez obaw o poparzenie.
Wydajność na potrzeby biurowe (prace z pakietem Office (testowane na online wersji)), multimediów jest w zupełności wystarczająca. Jedynie można narzekać na wydajność pamięci eMMC, ale jest to odczuwane głównie podczas zmian w plikach systemowych - instalowaniu aktualizacji etc. Tragedii nie ma, ale mogłoby być szybciej.

"Bez 4 GB RAM jestem nastawiony sceptycznie do każdego sprzętu, który ma "normalny" system operacyjny."

Testy potwierdziły tylko to, co wiem od dłuższego czasu - do multimediów czy prac biurowych 2GB RAM jest wystarczające. Oczywiście im więcej, tym lepiej, ale zdecydowanie nie ma na co narzekać.

Kultura pracy (wentylator)

Wentylator jest mikroskopijny, na pierwszy rzut oka można nawet nie zauważyć jego istnienia. Pod obciążeniem wentylator się włącza i jest słyszalny, ale jeśli ICS podpięty jest pod tv to na prawdę są małe szanse by wiatrak nam przeszkadzał. Co ciekawe wentylator potrafił szybko się wyłączać np. po skończonym odtwarzaniu filmu.

"Mnie interesuje działanie pakietu od Google a szczególnie Google Spreadsheets.Czy będzie lagować i jak w ogóle szybko będą się otwierały dokumenty, zarówno w Firefoxie jak i Chrome."

Proste dokumenty otwierają się stosunkowo szybko i bez problemów na Google Chrome jak i Internet Explorer.

Windows 10... czyli kilka słów o tym, jak prawie się udało

Jak wiecie ze specyfikacji, i mojego poprzedniego wpisu komputer dotarł do mnie z zainstalowanym systemem Windows 8.1 with Bing. Jako, że jest już dostępny Windows 10 nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził, jak się sprawuje ten system na Compute Sticku. Po wgraniu zaległych aktualizacji do 8.1, zapisaniu się na aktualizację do 10 czekałem cierpliwie aż system sam zechce pobrać. Dość szybko system pojawił się w Windows Update (przyczym creator aktualizacji z tray'a nadal chciał czekać...)... pobierał się, "przygotowywał do instalacji"... i tyle - zaczął sypać błędem, którego kodu nie sposób zapamiętać. Próbowałem kilkukrotnie, włącznie z zastosowaniem tricków znalezionych w sieci. Ale to wszystko na nic. Z racji kończącego się okresu testowego postanowiłem przejść do innych, zaplanowanych testów. Szkoda, ale dzięki temu na długo wyleczyłem się z instalacji Windows 10 na swoim laptopie :D

Zastosowania biurowe… czy to ma sens?

Jako, że tematem przewodnim tegorocznej edycji testów miało być użycie biznesowe postanowiłem spojrzeć także na Compute Stick właśnie z tej perspektywy. Po 14 dniach testów z jednej strony myślę, że ICS może całkiem nieźle nadać się wszędzie tam, gdzie nie potrzebujemy wysokiej wydajności gdyż słabszy komputer również spełni swoje zadanie. Świetnie się też nada jako PC podpięty pod ekrany w celu wyświetlania prezentacji. Z drugiej jednak należy pamiętać o ograniczeniach: łączność tylko WiFi, Bluetooth i jeden port USB. Firmy z ekologicznym podejściem mogą też docenić niski pobór energii i możliwość zasilania z portu USB monitora/ telewizora.

Podsumowanie

Intel Compute Stick to z całą pewnością ciekawy sprzęt, który dysponuje wydajnością, jakiej trudno spodziewać się od sprzętu tej wielkości. Jednakże obecny model, pomimo wielu zalet, ma też kilka wad. Najważniejsza z nich to tylko jeden port USB dostępny dla użytkownika (drugi służy wyłącznie do zasilania) przez co nawet chcąc podłączyć zwykły pendrive możemy napotkać problem jeśli akurat nie mamy przy sobie bezprzewodowej myszy, czy innego narzędzia sterującego. Miniaturyzacja to bez wątpienia świetna sprawa (jestem jej fanem), ale zdecydowanie jakieś granice powinny nadal być aktualne. Oczywiście, można kupić hub USB, sterować za pomocą aplikacji na smartfonie, ale to przecież jest tylko obejście problemu, który został wygenerowany przez twórców sprzętu. Nie mniej dostępny obecnie za około 500 złotych ICS z systemem Windows 8.1 with Bing może być dobra alternatywą dla integrowanych w telewizorach platform SmartTV. Także dla firm może być to ciekawa alternatywa dla tanich stacjonarnych PC, które zajmują sporo miejsca. Podsumowując uważam, że każdy powinien sam przemyśleć zakup takiego mini komputera.

TL:DR? Plusy i minusy w punktach

Plusy


 • kompaktowe wymiary
 • dobre wykonanie
 • wystarczająca dla prac biurowych, multimediów wydajność
 • ładowarka USB w zestawie (warto dodać, że dobrze wykonana)
 • Windows 8.1 jest lepszy niż platform SmartTV, czy inne systemy
 • atrakcyjna cena

Minusy


 • tylko jeden port USB
 • szerokość może utrudniać podłączenie do niektórych telewizorów bezpośrednio do USB (ładowanie) i HDMI (ekran)
 • krótkie kable HDMI, USB w zestawie