Xperia Z3 Dual po 18 miesiącach od zakupu — dobra decyzja?

Pierwsze tygodnie z nowym smartfonem to czas, w którym zwykle niełatwo jest wykryć ewentualne wady projektu danego urządzenia, której zazwyczaj ujawniają się po dłuższym okresie. Gdy 18 miesięcy temu decydowałem o wyborze nowego telefonu wiele osób sugerowało, że jest to błędna decyzja. Mając jednak doświadczenie z produktami Japończyków postanowiłem raz jeszcze im zaufać – szczególnie, że specyfikacja Z3 pod wieloma względami była wyjątkowa na tle konkurencji a i wykonanie urządzeń tej firmy daje poczucie obcowania z produktem premium. Półtora roku z nowym smartfonem zdecydowanie pozwala już odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie: czy wybór Z3 Dual to była dobra decyzja?

Wykonanie

Xperia Z3 wykonana jest z metalu i szkła. W odróżnieniu od poprzednich modeli Sony udało się zmniejszyć wagę urządzenia, co w połączeniu z nowym kształtem metalowej ramy sprawia, że Z3 świetnie leży w ręce. Zastosowane materiały idealnie pasują do produktu premium, jakim niewątpliwie jest ten smartfon. Mijające właśnie 18 miesięcy od zakupu utwierdziły mnie w tym, że pod tym względem smartfony Sony zdecydowanie prześcignęły konkurencję: pomimo, że nie dbam szczególnie o Z3 (żadnych pokrowców) wciąż jest on praktycznie wolny od zarysowań a jedyny odprysk to efekt upadku na twardą powierzchnię z nieco ponad metra – o dziwo to jedyna szkoda, której na pierwszy rzut oka i tak nie widać. Niektórzy pewnie stwierdzą, że miałem po prostu szczęście, moim jednak zdaniem Xperię uratowała przede wszystkim konstrukcja ramek bocznych. Jakiś czas temu postanowiłem też zaryzykować i sprawdzić czy Z3 wciąż jest wodoszczelna – „test” zaliczony perfekcyjnie;).
Jeśli chodzi o akcesoria, to w przypadku kabla USB czy stacji dokującej nie mam żadnych zastrzeżeń, natomiast słuchawki, o czym wspominałem już w pierwszej recenzji, zdecydowanie nie pasują do tej klasy urządzenia. Jako, że korzystam z nich naprawdę rzadko wciąż odkładam zakup innego zestawu.

Specyfikacja

Specyfikacja prezentuje się identycznie jak w Xperii Z3 z jednym slotem na kartę SIM:

Ekran 5,2" Full HD (1920x1080 pikseli) IPS z obsługą trybu rękawiczek, wzbudzania przez dwuklik

Czterordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 801 2,5 GHz + Adreno 330

3 GB RAM i 16 GB wbudowanej pamięci + microSD

Aparat 20,7 MP (4K) z tyłu i przedni 2,2 MP

Odporność na wodę i pył (IP65 i IP68)

Bateria 3100 mAh

Wymiary: 152 gramy, 146 x 72 x 7,3 mm

Obsługa Remote Play PS4

Dual Sim

więcej szczegółów oczywiście na stronie Sony.

System, oprogramowanie

Jak wspominałem już w pierwszych wpisach Z3 działa bardzo dobrze. Nie doświadczymy tu charakterystycznych dla modeli konkurencji zamuleń czy ścinających się animacji. Smartfon w sprzedaży pojawił się z świetnie wyglądającym i dopracowanym Androidem 4.4.4 KitKat i to właśnie ten system jest nadal obecny na moim urządzeniu choć Sony już dawno opublikowało Lollipop’a, a i Marshmallow też został przez Sony udostępniony. Przed dokonaniem aktualizacji powstrzymuje mnie kilka kwestii: na KitKacie po prostu wszystko działa przez co nie odczuwam w ogóle potrzeby ruszania systemu, nowe oprogramowanie wprowadza paskudną nakładkę wzorowaną na forsowanym przez Google flat design, którego po prostu nie cierpię. Tradycyjnie mamy już tu znany z innych Xperii komplet oprogramowania Sony (Walkman/Muzyka, Filmy, Album, Socialife, Xperia Lounge - panel z materiałami dedykowanymi posiadaczom Xperii i inne.

Aparat, multimedia i ekran

Oglądanie filmów czy słuchanie muzyki to przyjemność: świetny ekran uzupełniają bardzo dobre głośniki stereo i autorskie aplikacje Sony jak Walkman czy Filmy. Przydatny jest także edytor wideo, który pozwala stworzyć ciekawe filmy z naszych zdjęć, dodać podkład audio.
Jak już kiedyś wspominałem Z3 posiada zmodyfikowany moduł aparatu wprowadzony jeszcze w Z1. Tym razem zmiany objęty także zakres ISO, który to jest znacznie większy. Pojawiło się także znacznie więcej trybów - już domyślnie mamy 16 trybów a doinstalować możemy drugie tyle. Najciekawsze moim zdaniem tryby to nagrywanie w 4K, wiele aparatów czy też nieostre tło. Zrobione Xperią Z3 filmy i zdjęcia możemy szybko przesłać za pomocą WiFi na nasz komputer. Kilka sampli (tryb automatyczny):

Kilka innych tutaj.

Bateria

Podsumowanie

Moim zdaniem warto kupić Z3 szczególnie właśnie w wersji Dual bowiem to świetnie wyposażony smartfon, który obok parametrów posiada także doskonale wykonaną obudowę a obsługa dwóch kart SIM pozwala zrezygnować z noszenia drugiego urządzenia lub ograniczyć zależność od oferty jednego operatora. Również pod względem specyfikacji trudno zarzucić cokolwiek Z3 - świetny aparat jest uzupełniony wysokiej jakości głośnikami stereo i cechującym się przyjemnymi dla oka kolorami i wysoką jasnością ekranem. Niemal 18 miesięcy od zakupu tylko utwierdziło mnie w tym, że pod koniec 2014 roku dokonałem dobrego wyboru decydując się ponownie na smarfon Sony.

TLD:DR? Plusy i minusy w punktach

Zalety:


  • ekran - jasny, świetnie odwzorowane barwy
  • perfekcyjnie wykonana obudowa
  • design i wykonanie jak przystało na produkt premium
  • dobry aparat z nagrywaniem 4K i przyciskiem sprzętowym
  • czas pracy na baterii po dłuższym czasie od zakupu
  • magnetyczne złącze ładowania (znacznie wygodniejsze niż stosowane w nowszych smartfonach odsłonięte złącze USB)

Wady:


  • aktualizacje pozbawione bogatej w detale nakładki znanej z Android 4.4
  • dołączone do zestawu słuchawki nie zachwycają
  • skromny zestaw (brak stacji dokującej DK48 - konieczność osobnego zakupu)