Zamiana formatu .avi do VCD/SVCD

Redakcja

01.01.1999 00:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zauważyłem że na naszym forum bardzo dużo użytkowników zakładatemat typu "Jak zmienic np. format .avi do VCD" a prawde mówiącjeszcze nie spotkałem się z tematem w którym jasno jest wyjaśnionejak to zrobić, postanowiłem więc spróbować w jasny, bardzo prosty izrozumiały sposób to objaśnić. Więc zaczynamy.

Krok I: Zmiana formatu napisów Pierwszym krokiem będzie zmiana formatu napisów do formatu .ssa(Sub Station Alpha) za pomocą programu SubEdit-Player. Dlaczegowybrałem SubEdit-Player, odpowiedz jest prosta ponieważ programjest bardzo znany jak i używany przez bardzo dużą liczbęużytkowników a drugą sprawą jest to iż w SubEdit można w bardzoszybki i łatwy sposób zmienić format napisów. Plik do pobrania: SubEdit-Playerbuild 4043 Więc uruchamiamy SubEdit-Player, klikamy Plik -> Otwórz plik znapisami (Shift+Ctrl+O) następnie szukamy naszego pliku z napisami,zaznaczamy go i klikamy "Otwórz"

Gdy już otworzyliśmy nasz plik z napisami to oczywiście musimygo przekonwertować, klikamy więc Napisy => Konwertuj formatnapisów (Ctrl+T) po czym wyskoczy nam okienko gdzie musimy wpisaćwartość FPS naszego filmu.

Najprostszym sposobem aby dowiedzieć się jaką wartość FPSwpisać, wykonujemy następującą czynność. Klikamy PPM na nasz film-> Właściwości -> Zakładka "Podsumowanie" i na dole widzimy"Szybkość klatek" (patrz obrazek).

Oczywiście tą wartość wybieramy w okienku gdzie mamy wpisaćwartość FPS naszego filmu lecz gdy np. nasz film ma 23 klatki nasekundę to w oknie gdzie mamy tą wartość wpisać, wybieramy poprostuprzybliżoną wartość, taką wartością bedzie np. 23.976 klatek nasekunde i klikamy OK, po czym wyskoczy nam takie okno (obrazekniżej) gdzie w sekcji "Format docelowy" zaznaczamyna jaki format chcemy przekonwertować nasze napisy. W naszymprzypadku zaznaczamy SSA i klikamyOK.

Jeżeli wystąpi jakiś błąd podczas konwertowania, ignorujemy go iklikamy OK. Po skończeniu konwertowania klikamy Plik -> Zapisz jako.. izapisujemy nasz plik z napisami jako SSA

Krok II: Obliczanie birate video i audiofilmu. Potrzebny nam będzie birate audio oraz video aby go obliczyćskorzystamy z kalkulatora AVI/(X)(S)VCD Bitrate Calculator. Plik do pobrania: AVI/(X)(S)VCD Bitrate Calculator Uruchamiamy kalkulator i wypełniamy poszczególne pola: Długość filmu - Tutaj wpisujemy długość naszegofilmu, czas filmu można sprawdzić w następujący sposób PPM na naszfilm => Właściwości =>Zakładka Podsumowanie i mamy "Czastrwania filmu" Rodzaj video - Tutaj zaznaczamy VCD chyba że ktośchce nagrać SVCD to zaznacza SVCD Wymiar i liczba CD - Tutaj zaznaczamy na jakiejpłycie chcemy wypalić nasz film i na ilu płytach (proponujewypalaniena na 2 płytach, lepsza jakość). Po wypełnieniu tych okienek otrzymamy nasz potrzebny birate audio ivideo (zaznaczone na czerwono).

Krok III: Ustawiena, konwertowanie orazwklejanie napisów w plik video. Te wszystkie czynności wykonamy programem TMPGEnc ale przed tyminstalujemy filtr VobSub który bedzie podczaskonwertowania automatycznie wklejał napisy w nasz film, instalujemygo i nic wiecej z nim nie robimy. Plik do pobrania: TMPGEnc-2.510.49.157 Plik do pobrania: VobSub Do wypalenia płytki np. VCD nasz film powinien posiadać formatMPEG-1 więc w tym kroku opiszę jak to zrobić. Uruchamiamy TMPGEnc przy pierwszym starcie programu pojawi siekreator by sie go pozbyć przy kolejnym starcie programu odchaczamyokienko zaznaczone na poniższym obrazku lub klikamyCancel.

Pierwszym krokiem jaki wykonamy w TMPGEnc bedzie ustawieniepriorytetu DirectShow Multimedia File Reader (jestto bardzo ważne ponieważ jeżeli tego nie zrobimy to pokonwertowaniu może się okazać że nasz film nie posiada dźwięku) wtym celu wykonujemy następujące czynności: W TMPGEnc klikamy Option -> Environmentalsetting następnie klikamy na zakładkę VFAPIplug-in i tam z prawokliku ustawiamy najwyższy priorytetdla DirectShow Multimedia File Reader (patrz obrazek niżej).

Gdy mamy już nasze przygotowane napisy w formacie .ssa i naszobliczony birate video i audio to nie pozostało nam nic innego jakprzejść do konwertowania a więc tak w sekcji Videosource wpisujemy ścieżkę do naszego filmu, ta sama ścieżkaautomatycznie pojawi się w sekcji Audio source a wsekcji Output file name podajemy ścieżkę gdzienasz przekonwertowany film ma się znajdować (obrazek niżej).

Klikamy Load i wybieramy interesujący nasformat VideoCD (Pal) lub SuperVideoCD (Pal) i klikamy OK. Następnie powtórnie klikamy Load wchodzimy wfolder Extra zaznaczamyunlock.mcf i klikamy Otwórz (jest to potrzebne dozmiany w Setting birate audio i video), po tejczynności klikamy Setting w zakładceVdeo w polu birate wpisujemy wyliczony biratevideo który uzyskaliśmy za pomocą kalkulatora, a w zakładceAudio w polu birate wybieramy birate audio którytakże otrzymaliśmy za pomocą kalkulatora i zatwierdzamy wprowadzonedane klikając OK (patrz obrazeki niżej).

Po klikniecu Start rozpocznie się konwertowanie orazautomatycznie odpali się filtr VobSub który zacznie wklejanienapisów w film, dowodem tego jest pojawienie się w pasku Windowsakoło godziny zielona strzałka.

**Uwaga:**upewnij się że napisy jak i nasz film znajdują się w tym samymfolderze i czy napisy posiadają taką samą nazwe co film, poniewazjeżeli napisy będą miały inną nazwę niż film to proces wklejanianapisów nie rozpocznie się.

To były pokazane czynnosci gdy chcemy nagrać film na jednejpłycie, jeżeli chcemy nagrać nasz film na dwóch płytach to robimyte same czynności co powyżej z tym, że w kalkulatorze w sekcjiWymiar i ilość CD w polu Ilość CD zaznaczamy żechcemy nagrać na dwóch płytach no i oczywiście w tym wypadku przedkliknięciem Start musimy nasz film podzielić na dwie części arobimy to w następujący sposób. Klikamy Setting wzakładce Advanced zaznaczmy Sourcerange i po dwukrotnym kliknięciu wchodzimy w Source range(obrazek nizej).

Gdy już jestesmy w Source range to po kliknięciu Move toend frame na górze pojawi się nam liczba klatek (patrzobrazek wyżej) czyli w opisywanym przypadku będzie to b>131528 idzielimy tą liczbę na dwa co nam daje 65764 i tenwynik wpisujemy w pole End frame oczywiściezatwierdzamy wszystkie dane i klikamy OK a nastepnieStart.

Gdy już konwertowanie pierwszej części filmu się ukończy tozabieramy się do przerabiania drugiej części filmu powtarzając tąsamą czynność czyli Setting -> Advanced -> Source range ztym, że w polu Start frame wpisujemy liczbę zEnd frame czyli 65764 a w polu End frame wpisujemy -1(patrz obrazek wyżej), no i oczywiście zatwierdzmy zmianę danychklikając OK i następnie klikamy Start. Uffff myśle że wszystko jest zrozumiałe :) Gdy już mamy nasz przekonwertowany film w formacie .mpg to terazwystarczy nasz film wypalić na płytke np. programem Nero no alechyba jak to zrobić nie musze opisywać. (Jeśli ktoś nie wie jak w nero nagrać VCD lub SVCD to proszenapisać to postaram sie tą czynność opisać) Kontakt z autorem artykułu: kuz5

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (163)