Zapomnij o prywatności, Facebook rozpozna Cię nawet po fryzurze czy podkoszulce

Zapomnij o prywatności, Facebook rozpozna Cię nawet po fryzurze czy podkoszulce

Zapomnij o prywatności, Facebook rozpozna Cię nawet po fryzurze czy podkoszulce
23.06.2015 13:32, aktualizacja: 23.06.2015 14:07

Największy portal społecznościowy na świecie wprowadzi nową funkcję, która już teraz wzbudza spore kontrowersje, zwłaszcza w kwestii naszej prywatności. Nowy algorytm pozwoli na identyfikowanie ludzi nawet gdy nie będzie widoczna twarz. Facebook rozpozna daną osobę po charakterystycznych cechach, podobnie jak my jesteśmy w stanie rozpoznać znajomego.

Według informacji przedstawionych przez NewScientist, firma Marka Zuckerberga stworzyła algorytm umożliwiający identyfikację danej osoby bez konieczności widocznej twarzy. Zamiast tego wyszukiwane są inne unikalne cechy, takie jak fryzura, ubranie, budowa ciała czy przyjmowane na zdjęciach pozy. Przypomina to sposób w jakim my jesteśmy w stanie rozpoznać naszego znajomego, który ubiera się w charakterystyczną koszulkę, czy na każdym zdjęciu przyjmuje podobną pozę. Nie musimy wówczas widzieć twarzy, aby wiedzieć kto znajduje się na fotografii.

Obraz

Twórcy do opracowania algorytmu wykorzystali 40 tysięcy zdjęć pochodzących z Flickra. Na niektórych zdjęciach twarz była widoczna, na innych nie, ponieważ przykładowo ktoś się odwrócił. Ostatecznie opracowany algorytm rozpoznawał ludzi z dokładnością wynoszącą 83%, a więc na 5 osób jest w stanie zidentyfikować około 4 osoby. To naprawdę dobry wynik, nam również zdarza się pomylić znajomego z zupełnie obcą osobą, która przykładowo ma podobną budowę ciała.

Opracowany przez badaczy algorytm prawdopodobnie już niebawem zostanie wprowadzony do portalu społecznościowego. Jego możliwości mogą sprawić, że zainteresuje się nim chociażby policja czy inne służby. Dzięki temu algorytmowi można by w tłumie ludzi znaleźć przestępcę, który ukrył swoją twarzy. Oczywiście obecna dokładność na poziomie 83% stwarza ryzyko pomyłki. Z drugiej strony człowiek również może się pomylić. Natomiast algorytm z pewnością będzie dalej dopracowywany i jego skuteczność może znacząco wzrosnąć.

W przypadku tej technologii pojawią się obawy o naszą prywatność. Może ona być wykorzystana do dokładniejszego śledzenia ludzi. Możliwe, że już niedługo zasłonięcie twarzy nie ochroni nas przed rozpoznaniem przez komputer. Dodatkowo wprowadzenie tego mechanizmu do Facebooka z pewnością wywoła spore kontrowersje, zwłaszcza, że coraz więcej osób jest świadoma, że ich prywatność jest często naruszana.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)