Zdjęcia z datą ważności

Zdjęcia z datą ważności

Grzegorz Niemirowski
21.01.2011 01:57

Naukowcy z Uniwersytetu Kraju Saary opracowali metodę pozwalającą określić dla plików graficznych datę ważności, po której nie będą dostępne. Jest ona przeznaczona do stosowania w serwisach społecznościowych.

Technika ta nazywa się X-pire i ma pomóc użytkownikom, którzy zamieszczają swoje potencjalnie kompromitujące zdjęcia w serwisach takich jak Facebook a potem o nich zapominają. Rozwiązaniem ma być tagowanie zdjęcia datą oraz za pomocą odpowiedniego klucza. Do przeglądania zdjęć wymagane jest zainstalowanie dodatku do przeglądarki, obecnie dostępnego jedynie dla Firefoksa. Dodatek ten kontaktuje się z serwerem usługi, skąd może pobrać klucz deszyfrujący o ile data wygasania zdjęcia jeszcze nie upłynęła. Prace nad X-pire trwały 18 miesięcy. Jednym z problemów było to, że często serwisy społecznościowe dokonują postprocessingu zdjęcia. Utrudnia to takie zaszyfrowanie zdjęcia, aby po obróbce przez serwis dało się ono odszyfrować. Serwis X-pire wystartuje pod koniec stycznia. Korzystanie z niego będzie kosztować 2 euro miesięcznie.

Choć pomysł wydaje się ciekawy, w praktyce może znaleźć zastosowanie faktycznie tylko do zapomnianych zdjęć, które na dodatek nikogo nie zainteresowały i nie zostały skopiowane wcześniej, chociażby klawiszem PrintScreen. Przed datą wygaśnięcia zdjęcie będzie mogło być skopiowane i umieszczone w Internecie w innym miejscu, a jak wiadomo Internet nie zapomina ;)

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)