Zemlin: Niech Microsoft przestanie atakować Linuksa

Zemlin: Niech Microsoft przestanie atakować Linuksa

Redakcja
11.09.2009 17:01, aktualizacja: 12.09.2009 14:21

Jim Zemlin, dyrektor organizacji Linux Foundation, zarzucił firmie Microsoft, że w ukryty sposób atakuje system operacyjny Linux. Sprawa związana jest z patentami zakupionymi w ostatnich dniach przez grupę Open Invention Network. Zemlin zachęcił również producenta Windowsa do tego, by rywalizację z innymi firmami opierał jedynie na jakości swoich produktów, a nie na procesach sądowych.

Jim Zemlin zarzucił firmie Microsoft nieuczciwe praktyki odnosząc się do niedawnej sprzedaży 22 patentów powiązanych z systemem operacyjnym Linux. Pierwotnie pomysły te zostały zakupione przez firmę z Redmond od spółki SGI. Następnie władze Microsoftu zdecydowały o sprzedaniu swojego nabytku w ręce Allied Security Trust. Dopiero niedawno wszystkie patenty zostały odkupione przez grupę Open Invention Network, której celem jest ochrona Linuksa.

Na swoim blogu Zemlin sugeruje, że celem Microsoftu było odsprzedanie pomysłów w ręce firm zainteresowanych jedynie wytoczeniem procesu producentom oprogramowania, które z nich korzystały. Umożliwiłoby to prowadzenie ukrytej wojny i systematyczne osłabianie pozycji spółek, które bazują na systemie Linux. Zdaniem dyrektora Linux Foundation, cała sprawa została w porę wykryta przez odpowiednich ludzi i udało się ją szczęśliwie zakończyć.

Poprzez sprzedaż tych patentów w ręce firm zainteresowanych jedynie wytoczeniem procesu, Microsoft zasiałby sporo strachu i niepewności, jednak sam bezpośrednio nie zaatakowałby Linuksa. Transakcja zawarta pomiędzy OIN, a AST to dowód, że organizacje mające stać na straży tego systemu operacyjnego, działają bez zarzutu. - napisał na swoim oficjalnym blogu Jim Zemlin.

Przypomnijmy, że oficjalnie firma Microsoft popiera ideę wolnego oprogramowania i jego kompatybilności ze swoimi produktami (wystarczy wspomnieć chociażby o wsparciu Fundacji Apache). Jednak wielu specjalistów (w tym właśnie Jim Zemlin) zarzuca producentowi Windowsa niezwykle konfrontacyjną postawę w stosunku do wielu firm tworzących swoje oprogramowanie w oparciu o Linuksa. Doskonałym przykładem jest sprawa sądowa dotycząca naruszenia patentów, jaka została wytoczona firmie TomTom.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)