Zhaoxin rozpocznie sprzedaż konsumenckiego procesora x86 "dla entuzjastów"

Zhaoxin rozpocznie sprzedaż konsumenckiego procesora x86 "dla entuzjastów"

Zhaoxin rozpocznie sprzedaż konsumenckiego procesora x86 "dla entuzjastów"
Piotr Urbaniak
30.01.2020 05:00

Zhaoxin, joint venture między VIA Technologies i rządem Chin, sprzedaje procesory x86 od lat, ale głównie z myślą o serwerach i systemach wbudowanych. Tym razem jednak firma ma coś innego. Mianowicie informuje o rozpoczęciu sprzedaży układu bardziej samodzielnego, dla osób składających peceta własnym sumptem.

Procesor KaiXian KX-6780A, bo o nim tu mowa, w końcu jest tym układem, który można określić mianem konkurenta dla Intela czy AMD. Choć zanim ktokolwiek ogłosi zmierzch panującego duopolu, należy zdać sobie sprawę z dwóch zasadniczych kwestii.

Po pierwsze, jest to konkurent wyłącznie na rynku chińskim, gdyż Zhaoxin nie przewiduje jego sprzedaży w innych regionach, a po drugie – ma nieco inną formę. Będzie oferowany jako integralna część płyty głównej; zamknięty w obudowie typu BGA i przylutowany. Dla odniesienia, Intel w ten sposób sprzedawał głównie wysoce energooszczędne platformy z procesorami Atom i pokrewnymi, pomijając oczywiście gotowe komputery jak na przykład NUC.

Co więcej, sam procesor nie zapowiada się na demona wydajności w ujęciu dzisiejszych standardów

Według ujawnionych danych, jest produkowany w niezbyt już imponującym procesie litograficznym klasy 16 nm TSMC. Ma wprawdzie osiem rdzeni x86_64, dwukanałowy kontroler DDR4-3200 i 8 MB pamięci podręcznej, ale bez poziomu trzeciego. Oferuje przy tym nie najświeższe I/O (USB 5 Gb/s, SATA III, PCIe 3.0) i zintegrowaną grafikę zgodną co najwyżej z DX 11.1.

Wykorzystane rdzenie to autorskie LuJiaZui; mikroarchitektura superskalarna, wielodrożna, z możliwością wykonywania poza kolejnością, a także zestawem dość nowoczesnych, lecz nie najnowocześniejszych rozszerzeń, aka SSE 4.2 czy AVX.

350325525010926996

Kiedy projekt jądra prezentowano w 2018 roku przy okazji premiery serwerowego modelu KaiXian KX-6000, producent chwalił się wydajnością na poziomie Intel Core i5 7. generacji. Zakładając, że udało się nieco podbić częstotliwości, choć tego nie wiemy, nowy KX-6780A powinien oferować wydajność porównywalną ze współczesnymi Core i3. Przynajmniej w teorii.

Inny chiński producent, Xinyingjie, zaprezentował nawet całą płytę główną z procesorem Zhaoxin KX-6780A

Obok wlutowanego procesora, Xinyingjie C1888 ma m.in. pojedynczy slot PCI Express 3.0, dwa gniazda SO-DIMM DDR4 i taką samą liczbę M.2, a także szereg innych złączy i wejść-wyjść. Plany zakładają, że konstrukcja trafi do sprzedaży nie później niż w marcu 2020 roku.

350325525011123604

Nie są znane ceny, ale jasnym jest, że Zhaoxin nie może przesadzić. Nawet słynący z gospodarczego patriotyzmu Chińczycy raczej nie postawią na kompletną niewiadomą, gdy obok stanie podobnie wyceniona oferta z czipem Intel Core lub AMD Ryzen. Tu potrzeba znaczącego obniżenia kosztów zakupu, aby szturmem przebić się do masowej świadomości. I kto wie...

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)